Investime deri në 300 milionë dollarë në Shqipëri/ Ja çfarë u premtua në takimin e Ramës me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite

0
58
Gjigandi

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e djeshme në Greqi me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman bin Abdulaziz.

Lajmi është bërë i ditur nga ministria e Jashtme e Arabisë Saudite, ku përmes një postimi në ‘Twitter’ kjo e fundit bën me dije se në fokus të takimit kanë qenë  marrëdhëniet miqësore dhe mjetet e bashkëpunimit mes dy vendeve në fusha të ndryshme

Sakaq kryeministri ka shprehur vlerësimet e tij për vendimin që mori mbretëria për të mbështetur Shqipërinë me një shumë prej 50 milionë dollarësh dhe për Fondin Publik të Investimeve për të eksploruar shanset e investimit  me vlerë 200-300 milionë dollarë.

Statusi i plotë:

Princi i Kurorës Saudite dhe Kryeministër i Shqipëria rishikuan marrëdhëniet dhe aspektet miqësore të bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme

Lartësia e Tij Mbretërore Princi Mohammed bin Salman bin Abdulaziz, Princi i Kurorës dhe Zëvendëskryeministri saudit, dhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka zhvilluar një takim të zgjeruar në Athinë, Greqi, të mërkurën, ku të dy palët diskutuan marrëdhëniet miqësore dhe mjetet e bashkëpunimit në fusha të ndryshme dhe mënyrat për t’i mbështetur dhe zhvilluar ato, përveç rishikimit, zhvillimet dhe përpjekjet rajonale dhe ndërkombëtare të bëra në respekt të tyre.  Në takim u diskutuan edhe mënyrat për konsolidimin e ekonomisë, partneriteti mes dy vendeve dhe rritja e bashkëpunimit mes dy palëve në fushën politike, duke rritur investimet dhe koordinimin dypalësh rajonal dhe ndërkombëtar çështje me interes të përbashkët.

Kryeministri shqiptar shprehu vlerësimin e tij të sinqertë për vendimin e Mbretërisë së Arabisë Saudite për të mbështetur vendin e tij me një shumë prej 50 milionë dollarësh, dhe për Fondin Publik të Investimeve për të eksploruar shanset e investimit në Shqipëria me vlerë 200-300 milionë dollarë.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu