Harvey Weinstein akuzohet për kontrabandë të karameleve “Milk Duds” në burg

0
Gjigandi

Harvey Weinstein ka kërkuar falje pasi u kap me një kuti të karamele “Milk Duds” në një burg në Los Angeles – gjë që është kundër rregullave të burgut.

“Ky ishte një keqkuptim”, i tha Weinstein, 69 vjeç, tabloidit

TMZ

në një deklaratë të enjten përmes përfaqësueses së tij ligjor Juda Engelmayer. “Nuk do të ndodhë më. Unë kam qenë një e burgosur model, duke ndjekur rregullat dhe rregulloret dhe më vjen sinqerisht keq”.

Rojet e burgut të Los Angelesit gjetën se përdhunuesi i dënuar kishte në posedim karamele pas një takimi në nëntor me avokatin e tij Shawn Burkley, thanë burimet për gazetën, shkruan

DailyMail

.

Producenti i filmave hollivudianë u tha autoriteteve se ai kishte marrë karamele me vete korrikun e kaluar gjatë ekstradimit të tij nga New Yorku në Los Angeles, ndërsa autoritetet dyshojnë se ai mund të ishte pajisur me “Milk Duds” nga një anëtar i ekipit të tij ligjor.

Mark Werksman, një avokat i Weinstein, tha se nuk u ndërmor asnjë veprim ndëshkues kundër Weinstein nga zyrtarët e gjykatës ose burgut.

Avokatët e tij kryesorë Werksman dhe Alan Jackson i thanë Variety: “Ne jemi informuar për këtë dhe na vjen shumë keq që ndodhi. Nuk kishte ndodhur më parë dhe nuk kishte ndodhur kurrë që atëherë. Harvey ka qenë një i burgosur model dhe synon të vazhdojë të qëndrojë si i tillë”.

Weinstein mbetet në paraburgim në objektin e burgut të Kullave Binjake në qendër të Los Angelesit, ku ai ndodhet në njësinë mjekësore të Qendrës së Trajtimit Korrektues të institucionit.

Weinstein korrikun e kaluar u ekstradua në Los Angeles në lidhje me akuzat për sulm seksual, pasi ai përballet me 11 akuza bazuar në pretendimet e pesë grave. Ai është deklaruar i pafajshëm për akuzat në këtë rast.

Ai u dënua me 23 vjet burg në New York në vitin 2020 në lidhje me dënimet për përdhunim të shkallës së tretë në vitin 2013 dhe kryerjen e seksit oral me forcë në vitin 2006.

Banori i New York, i cili prodhoi filma të tillë si: “Shakespeare in Love”, “Silver Linings Playbook” dhe “Pulp Fiction”, u bë pika qendrore në lëvizjen sensibilizuese të quajtur “#MeToo” kur u akuzua për sjellje të pahijshme seksuale nga më shumë se 85 gra, të cilat bënë denoncimet e tyre përmes gazetave The New Yorker dhe New York Times.

/abc24.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu