Europa në alarm, kreu i IEA: BE përgatitet për ndalimin e plotë të furnizimeve ruse

0
11
epa04342881 General view over the constructions of the Ukrainian booster gas compressor station, near Chervonodonetsk village, Kharkiv area, Ukraine, 06 August 2014. Ukraine increased its own gas extraction to reduce dependency from the Russian Gazprom supply. EPA/SERGEI KOZLOV
Gjigandi

Europa duhet të përgatitet menjëherë për një mbyllje të plotë të furnizimeve me gaz rus këtë dimër. Ndërsa Berlini përgatitet të shkojë në nivelin e alarmit, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Fatih Birol në një intervistë me Financial Times paralajmëron BE-në: “Duhet të jetë gati në rast se gazi rus ndërpritet plotësisht” .

Shkurtimi i furnizimeve i vendosur nga Gazprom javën e kaluar mund të jetë një premisë e shkurtimeve të tjera në përpjekjen e Moskës për të përdorur gazin levave për luftën kundër Ukrainës. IEA, kujton FT,Vitin e kaluar ishte ndër organet e para zyrtare që akuzoi publikisht Rusinë për manipulimin e furnizimeve me gaz në Evropë në përgatitje për pushtimin.

“Sa më shumë i afrohemi dimrit, aq më shumë i kuptojmë qëllimet e Rusisë – shtoi Birol -, besoj se shkurtimet synojnë të parandalojnë Evropën të mbushë depozitat e saj dhe të rrisë levën e Rusisë në muajt e dimrit”. Sipas Birol, “masat emergjente të marra këtë javë nga vendet evropiane për të reduktuar kërkesën për gaz, si ndriçimi i termocentraleve të vjetra me qymyr , u justifikuan nga shkalla e krizës, pavarësisht shqetësimeve për rritjen e emetimeve. të karbonit “.

Për më tepër, shtetet evropiane duhet të përpiqen të vonojnë mbylljen e të gjitha termocentraleve bërthamoresynohet të ndalojë për të ndihmuar në kufizimin e sasisë së gazit të djegur në prodhimin e energjisë elektrike. “Unë mendoj se do të ketë masa gjithnjë e më të mëdha dhe më të thella sipas kërkesës” nga qeveritë në Evropë “me afrimin e dimrit”, parashikon numër një i IEA, duke deklaruar se ai beson se racionimi në rast të shkurtimeve të mëtejshme është një mundësi reale.

Në një raport të IEA mbi investimet në dalje sot del se qeveritë ende nuk po bëjnë mjaftueshëm dhe se investimet totale në energji pritet të rriten këtë vit me 8% në 2.4 trilion dollarë , veçanërisht në burimet e rinovueshme.Pa politika për të reduktuar ndjeshëm konsumin e karburanteve fosile, bota do të vazhdojë të përballet me luhatje të rrezikshme në çmimet e naftës dhe gazit, tha Birol.

 

Në Gjermani, sipas Die Welt , qeveria po përgatitet të shpallë brenda pak ditësh nivelin e ” alarmit ” të planit kombëtar të emergjencës së gazit nga faza aktuale 1 e “paralajmërimit të hershëm”, të shpallur në fund të marsit. Në Itali, megjithatë, të martën Komiteti Teknik i Emergjencave për Gazin i Ministrisë së Tranzicionit Ekologjik këshilloi ministrin Roberto Cingolani të mos e ngrinte nivelin nga paralajmërimi i hershëm në alarm. Cingolani do të  takojë kompanitë e energjisë, Eni dhe Enel në krye, përpara se të vendosë.

Komiteti përbëhet nga menaxherët e MITE dhe përfaqësues të autoritetit të energjisë Areradhe nga kompanitë e transportit të gazit dhe energjisë elektrike, Snam dhe Terna. Ajo që doli është se situata e ruajtjes është e mirë (jemi në 55%).

Pavarësisht uljes prej 15% të furnizimit nga Rusia , mbetet e mundur të arrihet objektivi prej 90% deri në fund të vitit. Një nivel që do të na lejonte të përballonim dimrin me qetësi, duke pritur që nga viti i ardhshëm të mbërrijnë furnizime të reja nga Algjeria, Azerbajxhani dhe Afrika.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu