Drogë, grabitje dhe armë/ Si u bë universiteti në Greqi “streha” e kriminelëve shqiptarë

0
Gjigandi

Miti që 30-vjeçari shqiptar Esmin Ferhati kishte ndërtuar gjatë pesë viteve të fundit, rreth pseudonimit të tij “Esko”, e lejoi atë të rekrutonte dhe të kontrollonte të rinjtë që kishin një histori dhune, si dhe ishin ish të burgosur. Në këtë mënyrë shqiptari ka krijuar një rrjet labirint organizatash që funksiononin në forma e kontejnerëve komunikues.

Nuk është rastësi që tre banditë shqiptarë që ndodheshin rreth tij, ishin liruar nga burgu një vit më parë, pas gati dhjetë vitesh burg, për pjesëmarrje në bandën e egër të përdhunuesve që vepronin në periferitë jugore. Një pjesë e madhe e grabitjeve dhe trafikut të drogës vinin nga banesat e studentëve në të gjithë pellgun. Por ajo që paraqet shumë interes janë punët e mëdha të 30-vjeçarit shqiptar, pasi po hetohet mundësia që ai të jetë pronari i vërtetë i të paktën tre bizneseve në Athinë.

Sipas informacioneve thuhet se zbulimi i tre bandave që e kishin shndërruar Universitetin Politeknik në një fole kriminelësh mizorë, nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, do të zbardhë një sërë grabitjesh dhe veprimesh të tjera kriminale të pazbardhura edhe sot e kësaj dite.

Hapi i parë në këtë drejtim janë rezultatet e testeve balistike mbi armët e gjetura. Me fjalë të tjera, të vërtetohet nëse dhe në cilat vepra penale janë përdorur.

Hapi i dytë është hapja e celularëve të personave të përfshirë, pasi nga të dhënat dhe kontaktet do të gjenden, thotë policia greke, anëtarë të panjohur të grupeve kriminale, por edhe persona të tjerë me të cilët kanë pasur transaksione, kryesisht në lidhje me marrëveshjet me trafikun e drogës.

Në të njëjtën kohë po hetohen kontaktet e policës 22-vjeçare në provë të departamentit Zografou, e cila “dogji” dy ​​operacione të policisë, duke u dhënë informacion bandave nëpërmjet partnerit të saj shqiptar për forcat e policisë dhe lëvizjet e tyre. Po shqyrtohet gjithashtu mundësia e përfshirjes së personave të tjerë në “shërbimin inteligjent” të organizatave kriminale, si dhe mundësia që ata të jenë të fshehur në elementë të tjerë të armatimit të rëndë të Universitetit Politeknik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu