Arbon Desku: Vokrri, Peci e Binaku, ky trinom ka fituar pavdekësinë

0
10
Gjigandi

Sot është katërvjetori i vdekjes së legjendës së futbollit Fadil Vokrri.

Ai ishte kryetar i FFK-së deri në ditën e vdekjes.

Ajo që e veçon datën 9-të, është se tre emra të mëdhenj të sportit ndërruan jetë me këtë datë!

Komentatori dhe gazetari i mirënjohur sportiv, Agim BInaku, ndërroi jetë me 9 shkurt të vitit 2018, pastaj legjenda e futbollit Fadil Vokrri me 9 qershor të vitit 2018 dhe legjenda e boksit Xhevdet Peci me 9 maj të vitit 2022.

Arbon Desku

Arbon Desku, ish drejtori i klubit të futbollit Dukagjinit të Klinës, kampion në edicionin 1993-1994, dhe ish drejtor i KF Prishtina, tha se ky trinom ka fituar pavdekësinë.

“Mitologjia ndërtohet nga tregimet e vërteta, nënkupton tregimin e miteve, historive dhe përdor të mbinatyrshmen për të shpjeguar të natyrshmen. Lindja me datën 9 por edhe vdekja me datën 9 krijuan mitin i cili barti numrin 9-të, i cili i dha famën mitike, i tille ishte Fadili.

Dy të dashurit e tij Agimi dhe Xhevdeti gjithsesi u lidhen me datën 9 për të kriju një mitologji në vehte për këtë trinom i cili ka fituar pavdekësinë”,

ka thënë Desku,

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu