Al Bagdadi shpertheu veten para se ta kapnin forcat amerikane – lajmi fundit – lajmi i fundit

0
34
Gjigandi

Presidenti amerikan Donald Trump ka treguar detaje ne lidhje me ngjarjen e ndodhur me kreun e ISIS. Ai tha se Lideri i ISIS AL Bagdadi vdiq duke qarë, dhe gjatë shpërthimit mbetën të vrarë dhe tre fëmijët e tij. Në këtë mënyrë kreu i Shtëpisë së Bardhë Donald Tramp konfirmoi vdekjen e atij që e cilësoi si terroristi numër 1. Trump falenderoi dhe kurdët në Siri për informacionet e çmuara që kishin dhënë për vendndodhjen e tij. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, konfirmoi se Al Bagdadi u vra gjatë një sulmi amerikan në Siri. Gjatë deklaratës në Shtëpinë e Bardhë Trump u shpreh se terroristi numër një në botë u vetëhodh në erë, pasi u bllokua në një rrugë pa dalje, duke qarë dhe duke ulëritur. Gjatë shpërthimit ai vrau dhe tre fëmijët e tij. Me tej kreu i Shtëpisë së Bardhë theksoi se nën drejtimin e tij u shkatërrua Kalifati dhe terroristët tashmë nuk duhet ta bëjnë gjumin e qetë. Trump shtoi se lideri i ISIS vdiq si një qen, si një frikacak dhe se operacioni kundër tij zgjati dy orë: “E pashë drejtpërdrejt atë operacion teksa ndodhesha në Dhomën e Situatave në Shtëpinë e Bardhë. Ishte si të shihje një film,” shtoi Trump. Sipas presidentit amerikan Trump, AL Bagdad po punonte për rindërtimin e ISIS. Më pas ai falenderoi Rusinë, Sirinë, Turqinë, Irakun dhe kurdët e Sirisë pa të cilët operacioni nuk do të ishte kaq i përsosur. Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndërmorën një sulm kundër Al Bagdadit në verilindje të Sirisë. Sipas rrjetit televiziv Foks, i cili citon burime ushtarake amerikane, lideri i ISIS është vrarë. Ai aktivizoi detonatorin e një jeleku eksploziv duke u hedhur në erë para ushtarëve që kishin hyrë në vendqendrimin e tij. Përpjekjet për kapjen e al Bagdadit zgjatën pesë vjet. Burime të Pentagonit për revistën Njusuik, thonë se lideri i ISIS u sinjalizua teksa ndodhej me disa familjarë. Dy nga bashkëshortet e tij mbetën të vrara gjithashtu gjatë shpërthimit. Ndërkohë dhe analizat e ADN-së konfirmuan se bëhet fjalë për AL Bagdadin, sipas asaj që raporton Foks Njus. Lideri i ISIS u sinjalizua teksa ndodhej me disa familjarë. Sipas agjencisë turke të lajmeve Anadoll, sulmi zgjati katër orë. Tetë helikopterë amerikanë dhe dy dronë, sulmuan zonën për më shumë se një orë e gjysëm, ndërsa në tokë u zhvillua një shkëmbim zjarri. Pas kësaj helikopterët u rikthyen sërish në zonë duke goditur objektivat, para se të uleshin për të zbritur njësitë tokësore, forcat special amerikane. Këtu nisi dhe faza e dytë e cila zgjati dy orë e gjysmë. Në vendngjarje janë gjetur shtatë trupa të pajetë, tre burra, tre gra dhe një fëmijë, ndërkohë të plagosurit janë pesë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu