A e dinit se egzistojne edhe dentistet per qente? – Lajmi i Fundit – Lajme

0
Gjigandi

Ashtu si tek njerëzit, pastrimi oral është thelbësor për të shmangur papastërtite e mbetura nga ushqimi, tek kafshët shtëpiake kujdesi oral luan një faktor akoma më të rëndësishëm. Përkundër faktit se gjatë vizitës tek veterineri, kontrolli i dhëmbëve duhet të jetë pjesë e konsultës së rregullt, 57% e pronarëve që marrin qentë e tyre nga vizitat mjekësore nuk marrin informacion për rëndësinë e higjienës orale të kafshës së tyre dhe në shumicën e rasteve as nuk bëhet një kontroll i detajuar. Atëherë pyetja është: a duhet ta çojmë qenin tek një dentist i specializuar për kafshët  për një kontroll të përgjithshëm të dhëmbëve të tyre? Përgjigja është jo, sepse veterinerët kanë të gjitha njohuritë e nevojshme për të identifikuar nëse qeni juaj ka një problem shëndetësor oral, kështu që vetëm sigurohuni që gjatë këtyre vizitave të kontrolloni dhëmbët e tyre si pjesë e konsultës. Në situata shumë të veçanta siç janë thyerjet e nofullave, vendosja e implanteve ose rehabilitimi i dhëmbëve, rekomandimi do të ishte të shihnit një mjek të specializuar në stomatologjinë veterinare. Por përveç vizitave mos harroni se hapi më i rëndësishëm për shëndetin oral të qenit tuaj, është parandalimi në kohë i sëmundjeve orale. Kjo është arsyeja pse ne do ju paraqesim një seri rekomandimesh në mënyrë që në vizitën tjetër të kafshës suaj me veterinerin e tij ai të ketë një diagnozë më të mirë të shëndetit të tij oral: Furca e dhëmbëve Furca e dhëmbëve është elementi më i rëndësishme i pastrimit, por edhe ai i cili merr më shumë kohë të mësohet. Që qeni juaj të njihet me shijen e pastës së dhëmbëve, mund të përdorni një gisht të vogël duke vendosur një sasi të vogël dhe më pas ta fërkoni në dhëmbët e tij; lëvizja duhet të jetë e qetë dhe e ngadaltë në mënyrë që të mos e lëndoni; Pasi kjo të jetë bërë rutinë mund të përdorni furçën e dhëmbëve. Snacks Nëse qenit tuaj i pëlqen të konsumoj ‘snacks’, ju rekomandojmë t’i jepni atij një copë të përditshëm Dentastix®, gjë kjo e cila do të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve orale, si dhe të zvogëlojë deri në 80% formimin e tartarit. Për shkak të strukturës dhe përbërësve të veçantë, ai do të bëhet një nga të preferuarat e tij. Për ta bërë atë pjesë të rutinës së tyre të përditshme, përpiquni t’ua jepni atyre kur jeni duke kryer zakonet tuaja të higjienës dentare, kështu që ndërsa ju lani gojën, ata përtypen. Lodrat Kafshët shtëpiake janë gjithmonë në kërkim të një lodre për t’u argëtuar dhe çfarë mënyrë më të mirë për t’i mbajtur aktive sesa ta bëjnë atë ndërsa kujdesen për dhëmbët e tyre. Ne ju këshillojmë t’i jepni atij një lodër kruajtese ose një top, me këto objekte do të forconi nofullën e tij dhe do të ndihmoni në parandalimin e tartarit dhe frymës së keqe. Me gjithë këto keshilla që ju dhamë, tani ju mbetet vetëm të jeni i përgjegjshëm për shëndetin oral të qenit tuaj.

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu