Gazetarja neozelandeze shtatzënë raportonte nga Afganistani, por ja çfarë i bënë talibanët…

0
48
Gjigandi

Një gazetare shtatzënë nga Zelanda e Re, i është drejtuar talibanëve për ndihmë dhe tani është e bllokuar në Afganistan, pasi vendi i saj e pengoi atë të kthehej për shkak të një pengese në sistemin e karantinimit.

“AbcNews” shkruan se, Bellis duhej të largohej nga Katari, pasi mbeti shtatzënë për shkak se kishte kryer marrëdhënie jashtëmartesore dhe seksi jashtëmartesor ishte i paligjshëm në vend.

Pregnant New Zealand reporter turns to Taliban for quarantine

Në një kolonë të botuar në ”The New Zealand Herald” të shtunën, Charlotte Bellis, tha se, ishte brutalisht ironike që ajo dikur kishte marrë në pyetje talibanët për trajtimin e tyre ndaj grave dhe tani, ajo po i bënte të njëjtat pyetje qeverisë së saj.

“Kur talibanët i ofrojnë një gruaje shtatzënë dhe të pamartuar një strehë të sigurt, ju e dini që situata juaj është e ngatërruar”,- shkroi Bellis.

Covid 19 Omicron: New Zealand journalist Charlotte Bellis pregnant and stuck in Afghanistan denied emergency MIQ spot - NZ Herald

Pas botimit të kësaj letre, Ministri i Reagimit ndaj COVID-19, i Zelandës së Re, Chris Hipkins, tha se, zyra e tij u kishte kërkuar zyrtarëve të kontrollonin nëse kishin ndjekur procedurat e duhura në rastin e Bellis.

In my beauty bag: Charlotte Bellis | Stuff.co.nz

Charlotte Bellis pregnant in Kabul; hopes to return to NZ | Star News

Afghanistan: Taliban replace colourful murals with Islamic slogans | Euronews

Tragic, but unsurprising' - MP on pregnant Kiwi journalist stranded in Afghanistan

Pregnant Kiwi journalist 'inundated' with offers of help

Meet Charlotte Bellis, the brave reporter who confronted the Taliban | celex

Pregnant Kiwi journalist promised safety by Taliban after being declined emergency MIQ spot | Stuff.co.nz

Yu Mei – in the bag: charlotte bellis

Afghanistan – “Betrayed” by her country, a pregnant journalist is taken in by the Taliban - www.diglogs.com/Switzerland

/Burimi: Priza.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu