Varhelyi: Shqipëria i ka përmbushur kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit

0
17
Gjigandi

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi ka pritur sot në një takim në Bruksel Ministren e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka.

Në një postim në Twitter, Varhelyi tha se Shqipëria i ka përmbushur kushtet që të hapen zyrtarisht negociatat e anëtarësimit.

“Ne theksuam se Shqipëria i përmbushi të gjitha kushtet e Këshillit. Tani Shqipëria është gati të hapë zyrtarisht negociatat e anëtarësimit. Ne mbështesim mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare gjatë Presidencës Franceze të Këshillit”, shkruan Varhelyi.

Ditën e sotme në Bruksel Xhaçka do të të zhvillojë takim edhe me homolgun Italian Luigi di Maio.

/abc24.al/

This morning with 🇦🇱MFA ⁦@xhacka_olta⁩ we underscored that Albania fulfilled all the Council conditions. Now 🇦🇱 is ready to officially open accession negotiations. We support to hold the first IGC during the French Presidency of the Council. pic.twitter.com/p2N5ugewlU

– Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) May 16, 2022

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu