Ukraina: Vendimi i Gjermanisë për tanket Leopard, historik

0
Gjigandi

Zëvendësministri i Jashtëm ukrainas Andriy Melnyk e pranoi vendimin gjerman për të furnizuar tanket kryesore të betejës Leopard si historik. Edhe sikur të vonohej, ishte “pa dyshim një përparim i vërtetë dhe një ndryshim i lojës për Ukrainën në fushën e betejës ,” tha Melnyk për Agjencinë Gjermane të Shtypit (dpa). “Ai do të mbetet në histori.”

Fakti që kancelari Olaf Scholz me sa duket madje ndihmoi për të bindur Shtetet e Bashkuara për të dorëzuar tanket e tyre M1 Abrams është madje “një bum i dyfishtë tankesh”, tha Melnyk. Sipas raportimeve nga disa media amerikane, qeveria e presidentit amerikan Joe Biden dëshiron të konfirmojë dorëzimin e “një numri më të madh” të M1 Abrams që këtë të mërkurë.

Zelenskyj bën thirrje për vendime në debatin e tankeve

Presidenti Volodymyr Zelenskyy deri më tani ka reaguar me kujdes ndaj raporteve për premtimin e tankeve luftarake të prodhimit gjerman. “Diskutimet duhet të përfundojnë me vendime,” tha ai në fjalimin e tij të përditshëm me video. Aleatët tanë e dinë numrin e tankeve që na duhen”. Nuk bëhet fjalë për pesë, dhjetë apo pesëmbëdhjetë tanke. “Nevoja është më e madhe”.

Në Berlin, pritet që qeveria federale të njoftojë dorëzimin e tankeve kryesore të betejës Leopard në  Ukrainë këtë të mërkurë – dhe gjithashtu të lejojë vendet e tjera ta bëjnë këtë. Sipas raportimeve të mediave, të paktën një kompani ukrainase do të pajiset me versionin Leopard 2A6 nga aksionet e Bundeswehr-it. Kjo do të kërkonte 14 nga sistemet e armëve. Polonia kishte njoftuar më parë se dëshironte të furnizonte Ukrainën me një kompani tankesh Leopard. Finlanda dhe vende të tjera janë gjithashtu të përgatitura për ta bërë këtë.

Union Contact

“Shkarkimet nga puna në skandalin e korrupsionit janë të nevojshme”

Presidenti Zelenskyy ka mbrojtur shkarkimin e zyrtarëve të lartë të qeverisë ukrainase si “të nevojshme” në vazhdën e një skandali të dyshuar korrupsioni në ushtri. “Ne kemi nevojë për një shtet të fortë”, tha ai në fjalimin e tij të përditshëm me video. Pushimet nga puna janë “të nevojshme për mbrojtjen tonë – dhe kjo ndihmon në afrimin tonë me institucionet evropiane”.

“Të gjitha problemet e brendshme që pengojnë forcimin e shtetit aktualisht janë duke u zgjidhur – dhe ato do të zgjidhen gjithashtu në të ardhmen”, tha presidenti. Disa zëvendësministra, guvernatorë dhe zyrtarë të lartë dhanë dorëheqjen ose u shkarkuan të martën si rezultat i një skandali të dyshuar korrupsioni në ushtrinë ukrainase.

Deputetët zviceranë duan të lejojnë transferimin e armëve në Kiev

Një komision parlamentar në Bernë dëshiron t’u mundësojë vendeve të tjera të transferojnë armë nga Zvicra në Ukrainë. Duke përmendur neutralitetin e saj të rreptë, Zvicra deri më tani ka refuzuar të lejojë vendet të dërgojnë armë zvicerane që zotëron në Ukrainë.

Me 14 vota kundër 11, komisioni tani vendosi për një iniciativë sipas së cilës Zvicra duhet të heqë dorë nga e ashtuquajtura deklaratë e mos-rieksportit nëse materiali i luftës rieksportohet në Ukrainë në lidhje me luftën agresioni rus kundër Ukrainës. Nëse Komisioni ka rrugën e tij, ndryshimi i ligjit duhet të hyjë në fuqi shpejt dhe të kufizohet në fund të vitit 2025.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu