U kap me 500 mijë euro kokainë, dënohet me 5 vite burg shqiptari në Itali

0
42
Gjigandi

Një italian me origjinë shqiptare ka rënë në prangat e karabienierëve pasi u kap me 5 kilogramë kokainë.

Mësohet se policia italiane e ka ndjekur me makinë për kilometra të tëra, derisa kanë arritur në shtëpinë e tij dhe më pas kishin e kishin bllokuar.

Gjatë kontrollit të bërë, italianit i është gjetur 5 kilogramë kokainë. Për këtë arsye, 30-vjeçari nga Porto Sant’Elpidio, ka përfunduar në burg dhe është dënuar me pesë vjet e dy muaj burg për trafik droge.

Bastisja u krye nga efektivët e Guardia di Finanza dhe droga u gjet në një fund të dyfishtë poshtë bagazhit të makinës së përdorur nga 30-vjeçari. Trafikanti, pasi u dërgua në kazermën e GDF në Fermo për veprimet rituale, u dërgua në burg. Kokaina, nëse do të shitej e pastër, do të jepte rreth 500 mijë euro.

Kalimi në shitje me pakicë dhe përzierja do të kishte dyfishuar vlerën. Operacioni pasoi një hetim më të gjerë nga njerëzit e Flakëve të Verdha, të cilët kishin rindërtuar procesin e një trafiku kokaine që lëvizte në trekëndëshin midis Shqipërisë, Marches dhe Venetos, i menaxhuar nga një organizatë e madhe multietnike, e përbërë nga 17 persona për të cilët është ende në pritje një procedurë e veçantë gjyqësore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu