Trafikonin kanabis, arrestohen 5 shqiptarë në Greqi

0
Gjigandi

Pesë shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë mbrëmjen e djeshme në Selanik të Greqisë, pasi ishin të përfshirë në kultivimin dhe trafikun e kanabisit.

Sipas policisë greke, atyre iu gjet dhe iu sekuestua një sasi prej 37.5 kg kanabisi dhe 37 rrënjë të lëndës narkotike.

Njoftimi i policisë:

Punonjësit e Policisë së Departamentit të Çështjeve të Përgjithshme të Nëndrejtorit të Prokurorisë së Narkotikëve Selanik arritën pas një hetimi shumëditor dhe të plotë, arrestimin e pesë (5) anëtarëve të një grupi aktiv në kultivimin dhe trafikimin e kanabisit.

Bëhet fjalë për të huaj, të moshës 40, 26, 31, 27 dhe 35 vjeç, ndaj të cilëve sipas rastit është bërë dosje për shkelje të ligjit për drogën dhe dhunë ndaj zyrtarëve dhe personave gjyqësorë.

Në veçanti, anëtarët e organizatës ishin bashkuar me qëllim rritjen e fidanëve të kanabisit, kryesisht në zona të paarritshme të vendit, vjeljen, përpunimin e më pas transportin dhe shpërndarjen brenda territorit grek dhe kryesisht në kompleksin urban të Selanikut.

Më konkretisht, mesdita e datës 10.03.2022, 40-vjeçari dhe 26-vjeçari janë pikasur në një zonë pyjore të Prefekturës së Magnezisë, ku grupi kriminal ruante një plantacion kanabisi, duke u futur në. një I.X.E. makinë duke vendosur brenda saj një thes dhe dy thasë me sasi droge. Më pas ata u takuan me një automjet tjetër në të cilin udhëtonin dy bashkëpunëtorët e tjerë, 31 dhe 27 vjeç dhe së bashku janë drejtuar drejt një shtëpie në zonën e Nikopolis ku i priste 35-vjeçari, në momentin që ndodheshin të gjithë. arrestuar.

Bëhet me dije se 35-vjeçari i ka rezistuar arrestimit, duke goditur policët, ndërsa fillimisht ka tentuar të ikë pa sukses.

Në hetimet që vijuan në një zonë pyjore të Prefekturës së Magnezisë, me asistencën e një qeni policie të NënDrejtorisë së Sigurisë Volos, në një shtëpi ku banon 26-vjeçari në një vendbanim të Prefekturës. të Magnezisë, me asistencën e Prokurorisë së Narkotikëve pranë Nëndrejtorit të Sigurisë Volos, në shtëpinë e 35-vjeçarit në zonën e Nikopolisit, në automjetet e autorëve si dhe nga zotërimi i tyre. janë gjetur dhe konfiskuar gjithsej:

37 fidanë kanabisi,

37 kilogramë e 776 gram kanabis të papërpunuar,

5 celularë dhe

shumën e parave, të ardhura nga trafiku i drogës.

Të arrestuarit me rastin e ngritur ndaj tyre do të dërgohen në Prokurorinë kompetente.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu