Sëmundja e rëndë i merr jetën ikonës së muzikës popullore

0
Gjigandi

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore të Shqipërisë së Mesme, Shqiponja Lela, ka ndërruar jetë si pasojë e një sëmundje e rëndë, raporton ABC. Ajo ka lënë pas një vajzë, të quajtur Lela.

Por kush ishte Shqiponja Lela?

Mbiemri Lela thotë shumë kur bëhet fjalë për muzikën popullore. Shqiponja ishte vajza e ikonës së muzikës popullore, Myslym Lela, i cili është konsideruar një gjigant i bindshëm i tingullit popullor shqiptar.

Shqiponja Lela njihet më së shumti si anëtare e ansamblit të familjes Lela e cila bëri turne jashtë shtetit dhe regjistroi albumin ‘Polyphonies vocales et instrumentales d’Albanie’ në vitin 1992.

Përveç punës së saj me këtë grup, ajo ka kënduar edhe me emrin e saj, e specializuar në këngët e dasmës popullore të Shqipërisë së Mesme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu