Recetë/Domate të mbushura

0
Gjigandi
Përbërësit
 • domate (edhe pjesa e brendshme e domateve)
 • 200 gr mish viçi (i grirë)
 • qepë (mesatare)
 • 1 thelpi hudhër
 • 30 gr sallam (sallam turist)
 • 100 gr djathë i bardhë
 • 100 gr parmixhano
 • 120 gr bukë (e grirë)
 • rigon (i thatë)
 • kripë
 • piper
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 tufë majdanoz
 • borzilok
 • karotë
Përgatitja
1
Pastroni domatet nga tuli i brendshëm dhe ruajeni pjesën e brendshme për mbushjen.
2
Në një tigan përgatisni salcën me të cilën do mbushni domatet.
3
Shtoni vaj ulliri, qepën e grirë hollë, mishin e grirë, sallamin turist, karotën e grirë dhe lërëni të marrin ngjyrë derisa të lëshojnë lëngjet.
4
Shtoni në tigan pjesën e brendshme të domateverigon, kripë e piper.
5
Pasi salca të jetë gatuar, bashkoni në një tas një pjesë të salcës me bukë të grirë, djathin e bardhë të thërrmuar, borzilok e majdanoz.
6
Mbushini domatet me këtë përzierje dhe shtoni parmixhano sipër.
7
Vendosini të piqen për 20 minuta në 200 gradë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu