Receta çudibërëse! Arrat e pabëra dhe mjalti kurojnë çdo sëmundje që keni

0
3
Gjigandi

Arrat e pabëra jeshile me mjaltë, janë një kurë fantastike për shëndetin tonë. Kjo është një recetë shumë e vjetër. Ajo lehtëson dhimbjen e fytit dhe shërimin e bajameve.
Përbërësit:
-1 kg mjaltë
-40 arra të pabëra jeshile
Përgatitja:
Fillimisht zgjidhni arra me një gjatësi prej rreth 1-1,5 cm. Është akoma më mirë nëse gjeni një pemë që rritet në mjedis të pastër, ku ajri, uji dhe toka nuk ndoten. Lajini dhe më pas thajini arrat.
Vendosini ato në një kavanoz dhe hidhini mjaltin. Mbyllni mirë kavanozin dhe lëreni në një vend me diell. Një herë në javë rrotullojeni kavanozin me kokë poshtë që të përzihet më mirë. Pas 40 ditësh, mjalti ka marrë ngjyrë të errët. Nxirreni lëngun nga kavanozi dhe konsumoni çdo mëngjes nga një lugë. Arrat e zhytura në mjaltë lëshojnë një sasi të madhe të jodit, i cili thithet lehtë në trup.
Arrat e reja jeshile përmbajnë shumë vitaminë C dhe një pasuri të plotë vitaminash dhe është e mirë për pacientët që vuajnë nga anemia dhe për fëmijët me sëmundje të ndryshme. Ky shurup gjithashtu ka një efekt pozitiv në pastrimin e mëlçisë, stomakut dhe gjakut.
Kuron problemet e gjëndrës tiroide, sëmundjeve të fytit dhe traktit respirator sidomos në bronkit. Është e shkëlqyer për rritjen e imunitetit, për ankesat klimaterike, mbipesha, sëmundjet kronike të frymëmarrjes, në vendosjen e ekuilibrit fizik dhe mendor,ju jep energji, ju ndihmon në rivendosjen e qelizave dhe neutralizon veprimin e toksinave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu