Nuk ka më ‘Shqipëria po ndryshon’/ Berisha ‘ngre në këmbë’ shqiptarët me himnin e protestës: Zgjohu shiko, u bo m*t…”! (Video)

0
18
Gjigandi

Protesta e 7 korrikut përpos fletëpalosjeve dhe pankartave do të ketë edhe një ‘Himn’, ky i realizuar nga këngëtarët Renis Gjoka dhe Big Basta.

Me thirrjen ‘Zgjohu’, dhe nën titullin “Një hap përpara”, artistët i bëjnë thirrje shqiptarëve që të ngrihen dhe të ‘shuajnë’ zbrazjen e vendit. Kujtojmë se kjo protestë është organizuar nga Partia Demokratike dhe shoqëria civile, nën siglën e Frontit të Shpëtimit Kombëtar.

Mësohet se do të jetë kjo këngë e cila do të çelë protestën e 7 korrikut me sloganin “Shqipëria në rrezik”.

Teksti i Plotë:

NJE HAP PERPARA (RIKTHIMI)

Tri fjalë …

U bo m*t!!!

S’përballohet jeta nëse s’je hajdut.

Vidhet para syve, por askush në burg.

Njerëzit po vetëvriten e po lihen në rrugë.

Nëna po merr borxh!

Po i nxjerrin jashtë shtëpisë me forcë

Nuk e di as ku të protestojë, a e dëgjojnë?

Para se të bjerë nata duhet ta ndihmojnë

Se të nesërmen s’do të ketë më shpirt, por kufomë

Ku mbeti amaneti Ismail Qemalit?

Ku është shkolla e premtuar e ku është spitali?

Pse fëmija im do duhet jashtë shtetit të dale?

Të jetojë në tokë tjetër, se e jotja s’të fal,

Siguri, as oksigjen, por veç lot.

Çmimet shkojnë lart po me të njëjtën rrogë

Erdhi koha që të themi JO nga sot

Zgjohu Shqiptar, hapi sytë shiko!

Refren

Zgjohu shiko,

Se jam një hap përpara teje kërko,

Të bësh dhe ti përpara kurrë mos mendo

Të jesh dhe ti si unë, prandaj ti lufto.

TI LUFTO!!!

Zgjohu shiko,

Se jam një hap përpara teje kërko,

Të bësh dhe ti përpara kurrë mos mendo

Të jesh dhe ti si unë, prandaj ti lufto

TI LUFTO!!!

Poshtë pallatit Policia, se një bombë ka plas

Dhe një kryefamiljar u vra në atentat

Varfëria qe arsyeja që zgjodhi atë fat

Që veç e bëri lajm të parë dhe la familjen në gjak.

Anti-vlerat u bënë vlera, po na shijojnë plehrat

Media nuk është më me popullin, jemi n’kohëra tjera.

Argëtimi marramendje për ç’ka fshihet nën tokë.

Ç’ka planifikohet natën, çdo ditë hapet një gropë

Sa me gjakun e ftohtë, ky gjykatës ta thotë

Ai që ta vrau nënën do lirohet që sot

Skënderbeun tatuazh ju po e bëni më kot,

Po shesim të ardhmen e vendit duke shitur një votë

Nëse të ka mbetur shpirt dhe arsye në kokë.

Nëse nuk do që dhe jetën t’japësh me konçesion

Erdhi koha që të themi JO nga sot

Zgjohu Shqiptar, hapi sytë shiko!

Refren

Zgjohu shiko,

Se jam një hap përpara teje, kërko,

Të bësh dhe ti një hap përpara kurrë mos mendo

Të jesh dhe ti si unë, prandaj ti lufto!

TI LUFTO!!!

Zgjohu shiko,

Se jam një hap përpara teje kërko,

Të bësh dhe ti një hap përpara kurrë mos mendo

Të jesh dhe ti si unë, prandaj ti lufto

TI LUFTO!!!

Refren2

Zgjohu shiko,

Se jam një hap përpara teje kërko,

Të bësh dhe ti një hap përpara kurrë mos mendo

Të jesh dhe ti si unë, prandaj ti lufto

TI LUFTO!!!

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu