Neymar si Romario dhe CR7, ja rekordi pas golit të 100-të me PSG

0
7
Gjigandi

Jo vetëm fitoi festa e PSG-së për fundin e Ligue 1 dhe rinovimi i Mbappe, por mbrëmja e “Parce des Princes” ishte gjithashtu një mundësi për të përshëndetur Di Maria, pranë lamtumirës, por edhe për një moment historik të rëndësishëm të arritur nga Neymar.

Braziliani shënoi golin e tij në fitoren 5-0 ndaj Metz, duke e çuar në 100 numrin e golave për klubin parizien. Ky është një moment historik për “O’Ney”.

Siç raporton “Marca”, në fakt, vetëm ai dhe dy lojtarë të tjerë kanë arritur të shënojnë 100 ose më shumë gola për tri skuadra të ndryshme në histori. Këto janë Romario dhe Cristiano Ronaldo.

I pari kishte pasur sukses me fanellat e PSV Einhoven, Vasco da Gama dhe Flamengo. Sa për CR7, këtë “stacion” e ka arritur me Real Madridin, Manchester United, Juventus dhe gjithashtu kombëtaren portugeze.

Sa i përket Neymar, momenti historik erdhi pasi shënoi mbi 100 gola për Santos dhe Barcelonën, tani edhe me PSG.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu