Krujë/ Policia kap qindra rrënjë kanabis – Lajmi i Fundit

0
Gjigandi

Parcelat me kanabis ishin në lartësinë 2.5 metra të cilat pas tharjes ishte i gatshëm për t’u hedhur në treg. Në malësinë e Krujës janë konstatuar edhe më herët sasi të konsderueshme të kultivimit të lëndëve narkotike, por, autorët kanë mundur t’i shpëtojnë ndëshkimit të ligjit. Drejtoria e Policisë Vendore Durrës dyshon se, parcelat me kanabis sativa i përkasin një grupi kriminal që operon në zonën e Fushë Krujës. Një nga arsyet që u kërkua prezencë e shtuar policore lidhet me faktin mbi rrezikshmërinë dhe influencën që kanë në zonë këto gupe. Tetori cilësohet si muaji ku është edhe piku për vjeljen e kanabisit në Shqipëri. Nga ana tjetër, Policia e Shtetit nuk ka publikuar asgjë në raportet ditore të faqës zyrtare të WEB-t. Uniformat blu kanë ruajtuar të njëtin standard me atë të fundshtatorit ku u asgjësuan rreth 4000 bimë kanabis sativa në tre zona të ndryshme të vendit. ABC News raporton se rrethi që ka përhapje më të madhe të kultivimit të kanabis sativa, është Librazhdi. Edhe zona të tjera, si Gjirokastra, Vlora, Fieri si edhe në Malsinë e Shkodrës e të Kukësit policia ka gjetur lëndë narkotike, duke prangosur kryetar fshtrash dhe punonjës pyjesh. Ndërkohë arrestimit nuk i kanë shpëtuar as specialistët e policisë së zonave të cilët, kanë shkelur ligjin për monitorimin e territori.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu