Këngëtari i “Wild One”, Bobby Rydell ndërron jetën në moshën 79-vjeçare

0
Gjigandi

Bobby Rydell, i njohur për këngët si “Wild One” dhe rolin e tij si Hugo Peabody në filmin e vitit 1963 “Bye Bye Birdie”, ka ndërruar jetë në moshën 79-vjeçare, sipas një deklarate të lëshuar nga përfaqësuesit e tij.

Rydell vdiq më 5 prill në Abington të Pensilvanisë, nga komplikimet e pneumonisë, të cilat nuk kishin lidhje me Covid-19, thuhet në deklaratë.

Robert Ridarelli (emri i plotë) kishte këngë e tij të parë në “Billboard 100” në vitin 1959 dhe vazhdoi të kishte një karrierë që përfshinte hite të shumta përfshirë “Volare”, “Wildwood Days”, “The Cha-Cha-Cha” dhe “Forget Him”, me më shumë se 25 milionë shitje të albumeve.

Foto: Getty

Së bashku me James Darren, Fabian dhe Frankie Avalon, Rydell ishte ndër një valë idhujsh të shëndetshëm adoleshentësh që u shfaqën pas Elvis Presleyt dhe para ngritjes së Beatles.

Foto: Getty Images

Sipas deklaratës, Rydell ka lënë pas gruan e tij, Linda J. Hoffman, djalin Robert Ridarelli, vajzën Jennifer Dulin dhe pesë nipërit e tij.

/abc24.al/

Foto: Getty

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu