Cilat janë përfitimet e vitaminës B12 dhe në cilat ushqime gjendet ajo

0
Gjigandi

Vitamina B12 është e dobishme për trupin, pasi kontribuon në krijimin e rruazave të shëndetshme të kuqe të gjakut dhe e mban sistemin nervor vigjilent. I përket kompleksit të vitaminave B.

Sa vitaminë B12 kemi nevojë?

Doza ditore duhet të jetë 2.4 mikrogramë për të rriturit e shëndetshëm. Gratë shtatzëna kanë nevojë për 2.6 mikrogramë dhe gratë gjidhënëse kanë nevojë për 2.8 mikrogramë në ditë. Vitamina B12 është unike, pasi është e vetmja vitaminë e grupit B që ruhet në trup . Shumica e vitaminave B kanë ruajtje të kufizuar, ndërsa B12 ruhet në mëlçi. Prandaj, fillimi i mungesës së vitaminës B12 zakonisht kërkon një kohë të gjatë për t’u shfaqur. Njerëzit që marrin suplemente dietike nuk kanë nevojë të shqetësohen për marrjen e tepërt, pasi nuk janë treguar efekte negative nga mbidoza.

Burime të mira të vitaminës B12

B12 gjendet kryesisht në ushqimet me origjinë shtazore, por edhe në drithëra të fortifikuara, multivitamina dhe suplemente të tjera ushqimore. Burime të mira të B12 përfshijnë mishin, shpendët, vezët, butakët, qumështin dhe produkte të tjera të qumështit. Pikërisht për shkak se vitamina B12 është e pranishme në sasi të mëdha në produktet shtazore, prandaj vegjetarianët janë shumë shpesh me mungesë, por kjo mund të parandalohet me suplementet e duhura.

Çfarë ndodh kur nuk marr mjaftueshëm vitaminë B12?

Mungesa e B12 zakonisht ndodh për shkak të një problemi shëndetësor, siç është anemia pernicioze. Gjithashtu, personat me probleme në sistemin e tyre tretës mund të kenë mungesë, pasi përthithja e tij është një proces me shumë hapa. Nivelet e ulëta të vitaminës B12 mund të shkaktojnë probleme të tilla si anemi, lodhje, dobësi, humbje të ekuilibrit, humbje peshe, depresion, konfuzion, kujtesë të dobët. Vitamina B12 dihet se ndihmon në ruajtjen e një sistemi nervor të shëndetshëm.

Por mjekët nuk mund të provonin se vitamina B12 mund të përdoret për të ndihmuar në trajtimin e rënies njohëse të shkaktuar nga çmenduria. Disa pretendojnë se B12 është një përforcues i energjisë, por përsëri provat shkencore nuk i mbështesin këto pretendime. Nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar përfitimet e vitaminës B12 përtej rolit të saj jetësor në funksionimin e duhur të trupit.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu