“Batterygate”: Miliona përdorues mund të marrin ‘dëmshpërblim’ pasi Apple përballet me një padi

0
“Batterygate”: Miliona përdorues mund të marrin ‘dëmshpërblim’ pasi Apple përballet me një padi
Gjigandi

Miliona përdorues të iPhone mund të fitojnë të drejtën e një “dëmshpërblimi”, pas lansimit të një pretendimi ligjor që akuzon Apple për “ngadalësimin e fshehtë” të performancës së telefonave të vjetër.

Sipas mediave të huaja, Justin Gutmann pretendon se kompania mashtronte përdoruesit për një përmirësim që tha se do të përmirësonte performancën, por, në fakt, ngadalësonte telefonat.

Kështu, ai po kërkon dëmshpërblim prej rreth 900 milionë euro për deri në 25 milionë përdorues të iPhone në Mbretërinë e Bashkuar.

Pavarësisht kësaj, Apple thotë se “asnjëherë” nuk e ka shkurtuar qëllimisht jetën e produkteve të saj.

Pretendimi, i cili është paraqitur në Gjykatën e Apelit të Konkurrencës, pretendon se Apple ngadalësoi performancën e iPhone-ve të vjetër, në mënyrë që të shmangë tërheqjet ose riparimet e shtrenjta.

Kjo lidhet me prezantimin e një “mënyre” të menaxhimit të energjisë, i lëshuar në një përditësim softuerësh për përdoruesit e iPhone në janar të vitit 2017.

Modelet e mbuluara nga pretendimi janë modelet iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus dhe iPhone X.

Në një deklaratë, Apple tha: “Ne kurrë nuk kemi bërë dhe nuk do të bënim kurrë asgjë për të shkurtuar qëllimisht jetën e ndonjë produkti të Apple”.

“Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë të krijojmë produkte që klientët tanë i duan, dhe bërja e iPhone-ve të zgjasin sa më gjatë të jetë e mundur është një pjesë e rëndësishme e kësaj”.

Pretendimi i z. Gutmann vjen dy vjet pasi një rast i ngjashëm u zgjidh në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2020, Apple ra dakord të paguante 113 milionë dollarë (rreth 107 milionë euro) për të zgjidhur një çështje që kishte të bënte me akuza se ngadalësonte iPhone-ët e vjetër.

Tridhjetë e tre shtete amerikane pretenduan se Apple e kishte bërë këtë për t’i shtyrë përdoruesit të blejnë pajisje të reja.

Si pasojë, miliona njerëz u prekën kur modelet e iPhone 6 dhe 7 dhe SE u ngadalësuan në vitin 2016 në një skandal që u quajt Batterygate.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu