U mbytën teksa shkonin me gomone drejt Anglisë, arrestohet trafikanti 32-vjeçar

0
Gjigandi

Një burrë është arrestuar në lidhje me vdekjen e të paktën 27 personave, që u mbytën duke tentuar të kalonin kanalin anglez me një gomone, nëntorin e vitit të kaluar.

Harem Ahmed Abwbaker, 32 vjeç u arrestua në zonën Cheltenham të Gloucestershire rreth orës 6:45 të mëngjesit të sotëm.

Abwbaker u identifikua dhe u gjurmua nga Agjencia Kombëtare e Krimit, e cila ka punuar me autoritetet franceze për të hetuar rrethanat që çuan në vdekjen e 27 personave.

Ai dyshohet të jetë një anëtar i grupit të krimit të organizuar që komplotoi për të transportuar emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël.

Union Contact

Anija u mbyt pasi u largua nga bregu francez, duke çuar në vdekjen e të gjithë, përveç dy prej tyre në bord. Katër persona mbeten të zhdukur, shkruan Daily Mail.

Zëvendësdrejtori i NCA, Craig Turner tha: “Ky është një arrestim i rëndësishëm dhe vjen si pjesë e hetimeve të gjera mbi ngjarjet që çuan në këto vdekje tragjike në Channel”.

“Individi i arrestuar sot dyshohet se ka luajtur një rol kyç në vrasjen e atyre që vdiqën.”

“Duke punuar ngushtë me partnerët tanë francezë, ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për të gjetur drejtësi për familjet e atyre që u humbën jetën dhe për të prishur dhe çmontuar rrjetet mizore të krimit të organizuar të përfshirë në kontrabandën e njerëzve.”

Duke komentuar arrestimin, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman tha: “Mendimet e mia vazhdojnë të jenë me familjet e të gjithë atyre që humbën jetën tragjikisht në këtë incident të tmerrshëm.”/Abc

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu