Twitter mbyll profilet e përdoruesve që kanë shpërndarë hashtagun “Unë mbështes Putinin”

0
Gjigandi

Twitter ka ndaluar më shumë se 100 llogari që kanë ripërtërirë në mënyrë të përsëritur hashtagun #IStandWithPutin (“Unë mbështes Putinin”), i cili u shfaq në platformë në fillim të kësaj jave në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

Një zëdhënës i Twitterit tha për NBC News se kompania ishte ende duke hetuar njerëzit që qëndronin pas profilit dhe se llogaritë e tyre ishin të ndaluara për pjesëmarrje në

“sjellje joautentike të koordinuar”

dhe shkelje të “politikës së manipulimit të platformës dhe postës së padëshiruar” të Twitter.

Profilet që postuan më shumë #IStandWithPutin kishin vetëm disa dhjetëra ndjekës dhe kishin fotografi të profilit në platformë, gjë që tregon se ato mund të jenë joautentike, sipas NBC News.

Platformat e mëdha të teknologjisë dhe kompanitë e mediave sociale, duke përfshirë Facebook, Twitter, Youtube dhe Reddit, kanë kufizuar qasjen në mediat shtetërore ruse në platformat e tyre dhe kanë demonetizuar përmbajtjen e botuesve të tillë që kur presidenti rus, Vladimir Putin nisi një operacion ushtarak në Ukrainë javën e kaluar.

Në përgjigje të kufizimeve, Rusia ka bllokuar qasjen në Facebook dhe Twitter.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu