Turqia rezistencë për anëtarësimin në NATO të Finlandës

0
16
Gjigandi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se Finlanda do të bëhet anëtare në aleancën perëndimore të mbrojtjes, pavarësisht kundërshtimit të Turqisë ndaj ofertave finlandeze dhe suedeze.

Ai i bëri komentet në lidhje me afatin kohor të pranimit të Finlandës në NATO në Bisedimet Kultaranta , të organizuara nga Presidenti Sauli Niinistö , të dielën.

Samiti i aleancës në Madrid, i caktuar për t’u mbajtur në fund të qershorit, është parë si një moment historik në rrugën e Finlandës drejt NATO-s.

Megjithatë, shefi i NATO-s tha se “samiti i Madridit nuk ka qenë kurrë afati përfundimtar” për ofertat e dy vendeve.

NATO punon me Turqinë

Ankaraja i ka rezistuar ofertave finlandeze dhe suedeze në NATO për anëtarësim, duke i akuzuar vendet për mbështetjen e militantëve kurdë.

Stoltenberg tha se NATO po punon shumë me Turqinë për të gjetur një zgjidhje.

“Ne po punojmë çdo ditë për këtë çështje për të gjetur një zgjidhje sa më shpejt të jetë e mundur”, ka shpjeguar ai.

Shefi i NATO-s theksoi gjithashtu se Turqia, në kufi me Sirinë dhe Irakun, ishte strategjikisht e rëndësishme për aleancën e mbrojtjes dhe luajti një rol vendimtar në luftën kundër terrorizmit.

Stoltenberg gjithashtu vuri në dukje se Turqia kishte pësuar më shumë sulme terroriste se çdo anëtar tjetër i NATO-s.

Ai, megjithatë, tha se dyert e NATO-s do të mbeten të hapura, duke vënë në dukje se Turqia nuk po e pengon Finlandën të bashkohet me aleancën.

“Turqia nuk e bllokon anëtarësimin. Turqia ngre çështje shqetësuese që ne të mund të ecim përpara në procesin e anëtarësimit,” shpjegoi ai, duke shtuar se, “Unë jam i sigurt se Finlanda do të bëhet një anëtare e NATO-s.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu