Tjetër tragjedi në detin Egje/ Përmbyset varka në brigjet greke, mbi 50 emigrantë të zhdukur

0
Gjigandi

Autoritetet greke bëjnë me dije se kanë nisur një operacion kërkim-shpëtimi për shkak se një një varkë me dhjetëra emigrantë u mbyt gjatë natës. Rojëa  bregdetare dha deklaratë  për agjencinë e lajmeve AFP, janë shpallur të zhdukur  rreth 50 persona pasi një varkë me emigrantë u mbyt pranë ishullit grek të Karpathosit në Detin Egje.

Autoritetet greke janë angazhuar për në kërkim pas mbytjes të anijes.

Ndihmen e tyrew në këtë operacion po e japin edhe dy anije patrullimi të rojes bregdetare, një anije e marinës greke, një helikopter i forcave ajrore dhe të paktën tre anije që lundronin aty . Rruga më e zakonshme detare për azilkërkuesit nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika ka qenë nga Turqia në ishujt e afërt grekë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu