Reshjet e shiut përmirësojnë situatën energjetike në Shqipëri

0
7
Gjigandi

Reshjet e shiut javës së shkuar duket se kanë dhënë efekte pozitive duke rritur nivelin e hidrocentralet e kaskadës së Drinit në Shqipëri.

Në një njoftim në Facebook, Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH) ka bërë të ditur se nga pika kritike nën 259 metra që arriti pak ditë më parë, hidrocentrali i Fierzës ka arritur në 267.4 metra.

Rritje ka edhe Komani dhe Vaun i Dejës.

Prurjet natyrore në kaskadë kanë rënë në raport me fundjavën pasi në Fierzë llogariten 400 metër kub për sekondë. KESH njofton se prodhimi ditor në të tre HEC-et është 9,663 Megavat në orë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu