Recetë/ Si të përgatisim një Qumështor

0
Gjigandi

Përbërësit

  • vezë
  • 5 lugë gjelle miell
  • 200 gr gjalpë
  • 200 gr sheqer
  • 500 ml qumësht

Përgatitja

Në një tas hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim mirë derisa sheqeri të jetë tretur tërësisht.2

Më pas shtojmë qumështin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë mirë për 5 minuta.

E hedhim të gjithë masën në tavën e lyer me pak gjalpë dhe e pjekim në furrë për 25 minuta në 170 gradë Celsius.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu