Priste ngarkesën me 1.2 kokainë, arrestohet shqiptari në Belgjikë

0
Gjigandi

Një shqiptar ka rënë në prangat e policisë belge, pasi akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike. Sipas medieve belge shqiptari u arrestua bashkë me katër bashkëpunëtorët e tij holandezë, teksa po prisnin një ngarkesë me 1.2 ton kokainë.

Të dyshuarit u arrestuan të martën në mbrëmje kur kontrolluan një kontejner në një magazinë në Oudebaan në Ëilrijk, me shpresën për të gjetur drogë, konkretisht një ngarkese prej 1.2 ton kokainë.
Por autoritetet doganore holandeze u treguan më të zgjuara se ata.

Doganat holandeze kapën konteinerin, i cili ishte shkarkuar në portin e Roterdamit dhe hoqën drogën. Hapësira e lirë u mbush me një lëndë false. Një shofer flamand e mori kontejnerin në Roterdam dhe e solli në Wilrijk, Belgjikë mbrëmjen e së martës. Pasi kontejneri ishte brenda, policia federale ndërhyri.

Zëdhënësi Kristof Aerts i prokurorit publik të Antwerp u shpreh: “Pesë të dyshuar janë arrestuar. Bëhet fjalë për meshkuj të moshës 28, 29, 40, 45 dhe 54 vjeç. Të pestë gjyqtari i ka dërguar në paraburgim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu