Prej 3 ditësh në betejë me flakët, vijon aktiv zjarri në pyllin e Pishporos

0
Gjigandi

Vijon të jetë ende aktive edhe pas 3 ditëve, vatra e zjarrit në pyllin me pisha në Pishporo në Fier.

Mëngjesin e sotëm pranë vatrës së zjarrit ndodhen 40 efektivë të FA të repartit të Poshnjë, 3 mjete zjarrfikëse, 20 efektivë të MZSH dhe 5 punonjës të ADZM. Operacioni për shuarjen e flakëve të zjarrit ka vijuar ditën e sotme që prej orës 7 të mëngjesit.

Ndërkohë, situata e zjarrit rreth orës 18:00 të ditës së djeshme doli jashtë kontrollit për shkak të intensitetit të erës.

Në këto kushte, duke vlerësuar rrëziqet e mundshme u kërkua angazhimi edhe i shërbimeve të MZSH Lushnje, Divjakë, Patos, Roskovec (në total 8 mjete dhe 45 efektivë) të cilat operuan në terren deri në orën 24:00.

Më pas, 5 mjete zjarrfikse dhe efektivët e tyre u tërhoqën për pamundësi operimi.

RonaTyra

Në monitorim të situatës qëndruan përgjatë gjithë natës 3 mjete zjarrefikse me efektivët përkatës pranë zonave të banuara.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu