Postoi video duke ngrënë lakuriq nate, dënohet me burg blogerja tajlandeze

0
Gjigandi

Një blogere tajlandeze po përballet me pesë vjet burgim pasi ka filmuar veten duke ngrënë një shkop të plotë në një tas supë. Phonchanok Srisunaklua kishte ngarkuar klipin 1 minutë e 40 sekonda në kanalin e saj Gin Zap Bep Nua Nua (Hani pikante dhe të shijshme) në YouTube ku kafshët e ngordhura shihen duke notuar në një supë me ngjyrë balte me domate qershie.

Duke i përshkruar lakuriqët e natës si ‘të shijshme’ dhe duke i krahasuar me ‘ngrënjen e mishit të papërpunuar’ ajo më pas shihet duke i copëtuar kafshët dhe duke i zhytur në një salcë pikante të quajtur Nim Jam.

Në një moment filmimi tregon krijuesin e përmbajtjes së ushqimit duke mbajtur një shkop të tërë pranë kamerës dhe duke deklaruar ‘ka dhëmbë’ përpara se të fillojë të shtypë kockat dhe të thotë ‘kockat janë të buta’.

Videoja u përmbyt shpejt me ankesa nga shikuesit e indinjuar të alarmuar për pasojat shëndetësore.

Njëri tha: ‘Nëse do të vdesësh, vdis vetëm. Askush nuk do t’ju fajësojë. Por ju do të jeni të mallkuar nëse filloni një pandemi.’

Një tjetër tha: ‘Ju e vendosni veten në rrezik. Nëse sëmureni, mos u shqetësoni duke i ngarkuar mjekët dhe infermierët.’

Veterineri Pattaraphon Manee-on, kreu i grupit të menaxhimit të shëndetit të kafshëve të egra në Departamentin e Parqeve Kombëtare, Kafshëve të Egra dhe Ruajtjes së Bimëve, tha: “U trondita kur e pashë atë në klip tani.

“Për shkak se incidenti nuk duhet të ndodhë si në Tajlandë ashtu edhe në mbarë botën, është sjellje shumë e rrezikshme, veçanërisht pasi lakuriqët e natës kanë shumë patogjenë.” Nuk ka asnjë provë që temperatura e ujit të nxehtë do të vrasë mikrobet.

“Thjesht prekja e pështymës, gjakut dhe lëkurës konsiderohet një rrezik.”

Ai shtoi: “Përveç shqetësimit për sëmundjen te lakuriqët e natës, kjo grua mund të jetë fajtore për shkeljen e Aktit të Ruajtjes dhe Mbrojtjes dhe Kafshëve të Egra, BE 2019, sepse lakuriqët janë kafshë të mbrojtura”.

Sipas disa ekspertëve, lakuriqët e natës thuhet se mbajnë mbi 10,000 viruse që mund të transmetohen te njerëzit dhe të shkaktojnë një tjetër pandemi.

Tani YouTuber-i, i cili është gjithashtu mësues, tani është arrestuar për ‘posedim të kufomave të mbrojtura të kafshëve të egra’ dhe ‘krime që shkelin ligjin për krimet kompjuterike (2007)’.

Fillimisht duke mohuar akuzat, gruaja ka postuar një video tjetër duke kërkuar falje për ‘shoqërinë, mjekët, gazetarët, kolegët, familjen dhe miqtë’.

Ajo shtoi se nuk do të hante më lakuriqët e natës.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu