Petkov në ikje: Maqedonia e Veriut të pranojë propozimin francez

0
30
Gjigandi

Në prag të dorëheqjes të hënën dhe përballë zgjedhjeve të reja, Kiril Petkov kërkon marrëveshje për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes me Maqedoninë e Veriut

Kryeministri në largim i Bullgarisë Kiril Petkov të premten i kërkoi homologut të tij të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski të jetë i guximshëm dhe të pranojë një kompromis të propozuar nga Franca që do t’i hapte derën Shkupit për të filluar bisedimet zyrtare të anëtarësimit me BE.

Por Petkov pranoi se duke vepruar kështu mund të shembet qeveria e Kovaçevskit, ashtu siç vetë Petkov u përball – dhe humbi – një votëbesimi të mërkurën.

“Në fund të ditës, e di se është shumë e vështirë politikisht,” tha Petkov në një intervistë, pikërisht kur parlamenti bullgar pritej të votonte të premten për heqjen e një blloku të gjatë në bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut.

“Dhe unë e di se rreziku i rrëzimit të qeverisë është – është një rrezik i madh,” vazhdoi ai.

“Si politikan, njeriu duhet të vendosë, cili është qëllimi im në këtë vend? A është qëllimi im të jem i qëndrueshëm? Apo nuk është qëllimi im për të udhëhequr kombin – të bëj një hap përpara. Dhe mendoj se ky është vendimi, Dimitar Kovaçevski duhet ta bëjë tani. Po të isha unë në vendin e tij, as që do të mendoja dy herë. Nëse ai mund të hyjë në histori duke hapur derën për Maqedoninë e Veriut në BE, mendoj se është një arritje e mirë për një kryeministër. Por duhet guxim.”

Petkov humbi të mërkurën një votë mosbesimi pasi rivalët politikë kapitalizuan mosmarrëveshjen e diskutueshme me Maqedoninë e Veriut për të rrëzuar koalicionin e tij qeverisës. Petkov tha se do të nënshkruajë letrën e tij të dorëheqjes të hënën dhe se pret që Bullgaria të mbajë zgjedhje të reja parlamentare.

“Kjo nuk është Bullgaria kundër Maqedonisë së Veriut tani,” tha Petkov. “Nëse merret ky vendim, duhet të jetë marrëveshja evropiane në tryezë në Maqedoninë e Veriut”.

Një ditë më parë kreu i qeverisë së Maqedonisë së Veriut e tha qartë se propozimi francez nuk do të pranohej.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu