Perdorimi i telefonave celular ne klasa: po apo jo?

0
147
Gjigandi

Është gjithnjë e më e zakonshme që të rinjtë e moshës universitare të përdorin celularin e tyre gjatë orarit të shkollës. Sipas të dhënave të publikuara nga ‘Observatori i gjeneratës Z përmes smartphone’, përgatitur nga Wiko, 93% midis 18 dhe 24 vjec pretendojnë se kanë përdorur telefonin e tyre në klasë dikur. Nga këto, 85.2% e përdorin atë për një qëllim personal, 7.9% për një përdorim të lidhur me klasën dhe 6.7% nuk ​​i marrin telefonat e tyre celularë në klasa.
Studimi analizon zakonet e të rinjve në lidhje me pajisjet e tyre dhe synon të inkurajojë përdorimin e mirë të teknologjisë.
Sa orë në ditë kalojmë në telefon?

Lexo edhe:  Astronauti që eci për herë të parë në hapësirë

Sipas një studimi të bërë në Spanjë, spanjollët kalojnë mesatarisht 3 orë e 51 minuta në ditë duke parë celularin. Për më tepër, 7.6 milion përdorues konsiderohen të varur.
Në këtë kuptim, një konsum kaq intensiv i teknologjisë mund të shkaktojë stres dhe ankth.

The post Perdorimi i telefonave celular ne klasa: po apo jo? appeared first on Lajmi i Fundit – Lajme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu