Nintendo konfirmon prodhimin e konzolës së re Switch

0
11
Gjigandi

Nintendo ka konfirmuar se ka prodhuar konzolën e re Nintendo Switch për të parandaluar modifikimin nga ana e hakerëve, që kishte rrezikuar tërë sistemin e “gejmingut”.

Deri më tani nuk dihet saktë se kur ky version i ri i konzolës do të jetë i qasshëm, si dhe nëse ka ndryshime harduerike. Prodhimi i saj është konfirmuar pas gjykimit të hakerit Garry Bausser nga grupi Team Xecuter.

Gjykimi i tij përfundoi me verdiktin e marrë, ku është bërë e ditur se do të vuaj dënimin me burg prej 40 muajve, kurse janë publikuar edhe dokumentacionet lidhur me këtë rast, ku zbulohen disa detaje, përfshirë edhe konzolën e lartpërmendur.

“Nintendo është dashur ta publikojë versionin e ri të hardverit, si kundërpërgjigje ndaj një vegle të hakerëve, e ky modifikim kërkonte orë të panumërta pune dhe mund i madh inxhinierik”, thuhet në kumtesën e kompanisë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu