Ndiheni të vetmuar? Ja disa mënyra se si ta përballoni

0
28
Gjigandi

Vetmia është një gjendje emocionale në të cilën një person përjeton një ndjenjë të fortë, të trishtuar të zbrazëtisë, izolimit.

Këto shoqërohen me dëshpërim, hidhërim, lodhje mendore, refuzim të të tjerëve, mungesë dashurie dhe braktisjeje. Individi ndihet vetëm, i izoluar dhe i prerë nga vetja dhe të tjerët.
Ndonjëherë nuk e dimë se çfarë po i bëjmë vetes kur e nënvlerësojmë.Mundohuni të identifikoni zërat tuaj të brendshëm që po sabotojnë veten.

Priza.al sjell në vëmendjen tuaj disa mënyra se si të përballoni vetminë:
Shkruaj
Hiqe mendjen nga vetmia

 • Lexo një libër të ri
 • Bëj pazar dhe bli ushqime të shëndetshme
 • Dëgjo muzikë
 • Gatuaj një ëmbëlsirë
 • Shih një film të ri
 • Dëgjo një podkast
 • Shiko filma/seriale vizatimorë, të cilat i ke pasur qejf kur ke qenë fëmijë
 • Lidhu me miqtë e tu
 • Bëj plane me miqtë dhe MOS i anulo ato
 • Shkruaji/telefonoji një miku/eje të vjetër
 • Merr një video-telefonatë miq dhe familjarë
 • Shkruaji shokut/qes të ngushtë dhe komuniko përmes memeve
 • Mëso ta duash kohën që shpenzon me veten
 • Përkujdesu për lëkurën
 • Inkurajo veten me afirmime pozitive.
 • Mëso diçka të re
 • Dil në një date me veten
 • Lëvize trupin
 • Bëj yoga ose medito
 • Noto
 • Shko në palestër
 • Ndiq një klasë pilates
 • Rregullo shtëpinë
 • Mbill një lule

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu