Mot ekstrem në Afganistan, 124 viktima nga temperaturat e ulëta

0
Gjigandi

Të paktën 124 njerëz kanë vdekur nga temperaturat e ulëta në Afganistan gjatë dy javëve të fundit, sipas zyrtarëve talebanë.

Rreth 70,000 bagëti ishin zhdukur gjithashtu në atë që është dimri më i ftohtë në një dekadë, tha një zëdhënës i Ministrisë së Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive.

Shumë agjenci ndihmash pezulluan operacionet javët e fundit pasi talebanët ndaluan gratë afgane të punonin për organizatat joqeveritare.

Ministri në detyrë i Menaxhimit të Fatkeqësive, Mullah Mohammad Abbas Akhund, i tha BBC-së se shumë zona të Afganistanit tani janë bllokuar plotësisht nga bora, ndërsa shtoi se helikopterët ushtarakë ishin dërguar në misione shpëtimi, por nuk mundën të uleshin në rajonet më malore.

Ministri në detyrë tha se parashikimi për 10 ditët e ardhshme tregon se temperaturat do të rriten. Por ai ishte ende i shqetësuar për një numër në rritje të vdekjeve të afganëve dhe bagëtive të tyre.

Union Contact

“Shumica e njerëzve që humbën jetën nga të ftohtit ishin barinj ose njerëz që jetonin në zonat rurale. Ata nuk kishin akses te kujdesi shëndetësor,” tha Mullah Akhund.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu