Makina me familjen shqiptare përplaset me një shtëpi, një grua dhe tre fëmijë të vdekur

0
Gjigandi

Një makinë është përplasur me një shtëpi të braktisur dhe nga përplasja kanë humbur jetën një 22-vjeçare dhe tre fëmijë dy, dhjetë dhe dymbëdhjetë vjeç, ndërsa burri që drejtonte ka mbetur i plagosur rëndë. Të gjithë personat që udhëtonin në makinë ishin shqiptarë.

Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në Via Emilia midis Cadé dhe Villa Gaida, në provincën e Reggio Emilia, drejt Parmës.

Makina, një Fiat Stilo e errët, po shkonte drejt Sant’Ilario kur shoferi humbi kontrollin dhe makina u përplas për arsye që po shqyrtohen nga policia lokale. Për nxjerrjen e njerëzve përveç 118 kanë ndërhyrë edhe zjarrfikësit dhe ndërhyrja ka zgjatur deri vonë. I plagosuri u dërgua në gjendje shumë të rëndë në spitalin Reggio Emilia. Viktimat janë me origjinë shqiptare dhe nuk dihet nëse janë pjesë e një familjeje të vetme. Nga informacionet e para të mbledhura, e reja do të ishte nëna e fëmijës më të vogël.

Tragjedia rrugore ka ndodhur në një shtrirje tashmë në qendër të disa polemikave për rrezikun dhe trafikun. Në fakt është një rrugë alternative për A1, e cila është shumë e popullarizuar nga shoferët kur autostrada është e mbingarkuar.

Një situatë e denoncuar nga një komitet qytetarësh, me banim në Cella, Cadé dhe Gaida, të zemëruar për smogun por edhe për sigurinë, me propozime drejtuar institucioneve dhe Anas, kërkesa për kamera shpejtësie dhe zona me shpejtësi 30 km/h, si dhe me kontrolle më të mëdha . Vetëm pak ditë më parë u organizua një demonstratë e 15 tetorit.

Në dhjetor 2020, një djalë 12-vjeçar maroken vdiq në Cella, i përmbytur në Via Emilia nga një kamion Ducato i drejtuar nga një 35-vjeçar, i cili humbi kontrollin dhe e goditi në trotuar. Djali i vogël nuk kishte ardhur nga shkolla atë ditë për një notë të keqe dhe po ecte në rrugë. Kohët e fundit, më 2 shtator sërish në Cellë, një çiklist u godit nga një makinë pirate dhe debati për rrezikun u rindez. Në atë rast një 43-vjeçar u largua me gërvishtje në fytyrë dhe krahë por shoferi nuk ishte ndalur. Cella ndodhet pak kilometra larg vendit ku Stilo u rrëzua mbrëmjen e sotme. Episodet janë të ndryshme dhe për të kuptuar arsyet që çuan në aksidentin e mbrëmjes së sotme me katër të vdekur dhe një të plagosur rëndë, duhet të presim hetimet e policisë.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu