Macron telefonatë me Erdogan: Respekto zgjedhjen sovrane të Suedisë dhe Finlandës.

0
11
Gjigandi

Presidenti francez Emanuel Mcron i ka kërkuar presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që të resektojë vendimin e Suedise dhe të finlandës për tu anëtarësuar në NATO.

Ky lajm është bërë i ditur nga Pallati Elysee, shkruan La republica.

“Marrëdhëniet e Suedisë dhe Finlandës me njerëzit dhe institucionet me PKK-në dhe Ypg-në bien ndesh me frymën e solidaritetit të NATO-s,” tha Erdogan sipas raporteve nga Byroja Turke.

Kujtojmë se presidenti i Turqisë ka dalë kundër anëtarësimit të dy vendeve nordike në NATO, ndërsa ditë më parë ka deklaruar se Suedia nuk duhet të presë që Turqia ta mbështesë me anëtarësimin në NATO, “pa kthyer terroristët.”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu