Lidhjet e ish zyrtarit të FBI me Edi Ramën, “Business Insider”: Bleu një celular të fshehtë për të komunikuar…

0
Gjigandi

Emri i kryeministrit Edi Rama ka dalë sërish në një artikullin e një media ndërkombëtare në lidhje me skandalin e ish zyrtarit të FBI, Charles McGionigal.

Në një artikull të botuar nga Bussines Insider, thuhet se në Shqipëri, McGonigal akuzohet se se është përfshirë në një shkëmbim parash për favore, duke u mbështetur në marrëdhëniet e tij ndërmjet zyrtarëve amerikanë dhe kryeministrit shqiptar për të dhënë rezultatet që donin klientët e tij.

“Në Shqipëri, McGonigal akuzohet se është përfshirë në shkëmbimin e parave në Beltway për favore, duke u mbështetur në marrëdhëniet e tij me zyrtarët amerikanë dhe kryeministrin shqiptar për të dhënë rezultatet që donin klientët e tij. Pjesa më e madhe e këtij aktiviteti lobues nën tryezë, thotë qeveria, ndodhi kur ai ishte ende në FBI”, thuhet në artikull.

Pjesë nga artikulli i publikuar ditën e sotme:

Allison Guerriero ka kujtuar ditën kur ish i dashuri i saj Charles McGonigal, bleu një telefon të dytë. FBI sapo kishte urdhëruar stafin e tij të fshinte WhatsApp-in nga telefonat e tyre dhe McGonigal ishte në panik.

Duke qenë një nga drejtuesit kryesorë të FBI-së në New York ai nuk mund t’i dërgonte mesazhe të koduara kujtdo. Ky ishte një problem për të. Gurriero nuk e dinte saktësisht se për çfarë e përdorte McGonigal WhatsApp-in, pasi ai nuk foli kurrë me këtë, me anë të kësaj platforme komunikimi, pavarësisht se qëndronte vazhdimisht aktiv.

McGonigal doli dhe bleu një iPhone të dytë për ta përdorur atë. Të dy celularët i merrte kudo me vete. Guerriero e ngacmonte shpesh partnerin e saj për këtë duke i bërë pyetje të ndryshme. “Çfarë je ti, një tregtar droge tani?. Por ajo nuk e mori vesh kurrë të vërtetën.

Ai i tha asaj se i duhet celulari i dytë për të komunikuar me burimet e tij për disa arsye për të cilat ai nuk mund të komunikonte për numrit kryesor që mbante.

Ata të dy shpesh kalonin natën në apartamentin e tij me një dhomë kopshti në lagjen Tony Park Slope të Brooklyn. Ai kishte një familje në periferi të Maryland, por kishte kaluar pothuajse të gjithë kohën e tij në New York City që nga tetori 2016, kur u gradua në krye të kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së. McGonigal i kishte premtuar Guerriero-s se martesa e tij do të përfundonte së shpejti.

iPhone nuk ishte e vetmja gjë misterioze që ajo pa gjatë kohës që dilte me McGonigal. Ajo kishte vënë re zarfet e mbyllura që shkëmbeheshin kur darkonin me një mikun e tij, një burrë të moshuar të quajtur Sergej Shestakov.

Shestakov kishte qenë dikur një diplomat i lartë sovjetik në Nju Jork, i vendosur në Kombet e Bashkuara. Guerriero nuk ishte e sigurt se si ishin takuar, por ajo tha se të dy silleshin sikur e njihnin njëri-tjetrin prej vitesh. Shestakov ishte një shtetas amerikan që punonte si përkthyes për gjykatat federale.

Guerriero dhe McGonigal bashkoheshin me Shestakovin dhe gruan e tij. Ajo kurrë nuk e pa McGonigal të paguajë.

Dy burrat bënin biseda për trafikun dhe motin. Shestakov e pyeste McGonigal për fëmijët e tij. Pastaj, tha Guerriero, në mes të darkës, Shestakov i dha rastësisht McGonigal një zarf.

Ndodhi tre ose katër herë që nga mesi i vitit 2017 deri në fund të 2018. Zarfet kalonin gjithmonë nga Shestakov te McGonigal, jo anasjelltas. Dhe Shestakov, kujton Guerriero, do të merrte gjithmonë faturën.

McGonigal tani po përballet me dy padi federale. Ai akuzohet se ka gënjyer FBI-në në dokumentet e tij zyrtare dhe ka marrë në mënyrë të paligjshme para për të punuar për Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar.

Aktakuzat janë kulmi i një hetimi të jurisë së madhe. Ata parashtrojnë akuza për mashtrim dhe korrupsion. Prokurorët e akuzojnë McGonigal për kultivimin e një marrëdhënieje me Deripaskën ndërsa punonte ende për FBI-në, duke i bërë një nder vajzës së një prej vartësve të Deripaskës.

“McGonigal udhëtoi për të takuar Deripaskën në rezidencën e tij në Londër dhe në Vjenë,” thotë një aktakuzë, megjithëse nuk specifikon se kur. Thuhet se ka qenë Shestakov e ka prezantuar McGonigal në rrethin e Deripaskës.

Ai gjithashtu supozohet se ka shkelur sanksionet e SHBA duke u partnerizuar me McGonigal në një projekt për të hetuar një nga rivalët e Deripaskas, një kontratë që paguante 41,790 dollarë në muaj. Në Shqipëri , McGonigal akuzohet se është përfshirë në shkëmbimin e parave në Beltëay për favore, duke u mbështetur në marrëdhëniet e tij me zyrtarët amerikanë dhe kryeministrin shqiptar për të dhënë rezultatet që donin klientët e tij. Pjesa më e madhe e këtij aktiviteti lobues nën tryezë, thotë qeveria, ndodhi kur ai ishte ende në FBI.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu