Lideri që u mbijetoi mbi 600 atentateve dhe në fund vdiq nga pleqëria

0
Gjigandi

Babai i revolucionit kuban udhëhoqi vendin për 49 vite (1959-2008).

Disa njerëz e shihnin Kastron si një diktator të patrembur dhe një komunist edhe më të ashpër se sovjetikët. Ndërsa të tjerët e kishin cilësuar si një çlirimtar dhe dikush që besonte në barazinë sociale.

Castro u bë shumë i njohur në mbarë botën gjatë Luftës së Ftohtë, veçanërisht gjatë krizës së raketave Kubane.

Si komunist, ai u përpoq të qëndronte pranë sovjetikëve gjatë Luftës së Ftohtë, por nuk i besoi askujt, kjo është një nga arsyet që ai i mbijetoi shumë atentateve nga shumë parti të ndryshme, por kryesisht nga CIA.

Armiku numër një publik i Amerikës

RonaTyra

Kastro konsiderohet si njeriu më i ndjekur në histori, jo vetëm për tiraninë e tij përsëri Shtetet e Bashkuara, por edhe për shkak të karakterit të tij si lider, të cilin shumë kombe (përfshirë Shtetet e Bashkuara) e kishin cilësuar si manipulues.

Ky njeri në fakt mban Rekordin Botëror Guinness për fjalimin më të gjatë të mbajtur në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, më 26 shtator 1960.

Fjalimi zgjati 4 orë e 29 minuta sipas OKB-së.

Kjo shënoi fillimin e atentateve, ku shumica e tyre drejtoheshin nga CIA. Duke parë që OKB-ja kishte mjaft interes për Kastron gjatë Luftës së Ftohtë, e bëri Amerikën paksa të pasigurt për ndikimin që Castro mund të kishte në pjesën tjetër të botës ose të paktën në Europën Perëndimore, kështu që ai duhej të zhdukej sa më pare.

Nga viti 1962, kur ndodhi kriza e raketave Kubane, Bashkimi Sovjetik pati në një përplasje politike dhe ushtarake që zgjati 13 ditë me Shtetet e Bashkuara mbi vendosjen e raketave bërthamore në Kubë në përgjigje të vendosjes së raketave bërthamore nga Shtetet e Bashkuara në Turqi.

Amerikanët e panë që komunizmi po përhapej në atdheun e tyre dhe madje miqësia me Bashkimin Sovjetik nuk ishte diçka pozitive. Përpjekjet u përkeqësuan edhe më shumë pas 22 nëntorit 1963, kur John F. Kenedy u vra.

Në atë kohë, besohej se Lee Harvey Osëald, njeriu që vrau JFK-në ishte punësuar nga Castro ose se vrasësi i vërtetë ishte një agjent i dërguar nga Kuba në përgjigje të tentativave të mëparshme për vrasjen e Kastros.

Është mjaft interesante se në të njëjtën ditë kur JFK u vra, ndodhi një tjetër tentativë për të vrarë Kastron. Një agjent nga CIA shkoi në Kubë dhe i dha Kastros një stilolaps që përmbante toksina vdekjeprurëse që në momentin kur ai do të shkruante do të infektohej.

Për fat të Kastros, stilolapsi u përdor fillimisht nga një prej agjentëve të tij.

638 atentate

Megjithatë, përpara se të fillonin atentatet në vitet 1960, CIA u përpoq të shkatërronte reputacionin e tij në mbarë botën, në mënyrë që ai të mos kishte mbështetjen e njerëzve përreth tij.

Gjatë presidencës së Dëight D. Wisenhower, CIA madje bëri një plan për të spërkatur një dhomë të tërë radioje me një substancë të tillë si LSD(një lloj acidi) që do ta bënte Kastron të sillej çuditshëm gjatë një interviste live.

Në Kubë në kohën kur Castro u bë udhëheqës, ai filloi një trend të mjekrës, të cilën e përdori gjithashtu si një markë personale që e përfaqësonte atë në mbarë botën.

Heqja e mjekrës do të nënkuptonte humbjen e markës së tij origjinale dhe për rrjedhojë rrezikun e humbjes së një pjese të mbështetjes së tij. Shumë u përpoqën t’ia spërkatnin mjekrën me kimikate për t’ia hequr, por të gjitha dështuan, kjo është arsyeja që nuk ka asnjë foto të Kastros pa mjekër.

Disa nga planet e vrasjes përfshinin madje kriminelë nga Interpoli që jetonin në Las Vegas në atë kohë, si dhe njerëzve nga Kuba që ishin kundër Kastros, i cili u internua në Miami.

Në vitin 1975, Castro akuzoi CIA-n se i kishte dorëzuar senatorit George Mcgovern një listë me 24 tentativa për vrasje. Disa nga përpjekjet madje ndodhën në vitin 1979 kur Castro udhëtoi në Nju Jork për të mbajtur një fjalim në OKB.

Kur u intervistua nga një gazetar ai u pyet nëse kishte veshur një jelek antiplumb poshtë këmishës. Kastro tregoi trupin e tij dhe u përgjigj se mbante “jelek moral”.

CIA provoi gjithçka, nga përpjekjet e njerëzve për ta vrarë atë gjatë udhëtimeve të tij jashtë Kubës, deri tek shndërrimi i disa prej sendeve të zakonshme të përdorura prej tij, duke përfshirë ushqimin, në kurthe vdekjeprurëse dhe deri në vendosjen e minave brenda gocave të detit afër vendit ku Kastro dikur shkonte për të notuar.

Është e domosdoshme të dimë se të gjitha këto përpjekje u bënë në mënyrë që të mos fillonte një luftë bërthamore dhe që përpjekjet të mund të dukeshin si një aksident, edhe nëse e gjithë Kuba e dinte se CIA donte të vdiste Kastron.

Dalja e fundit publike e Fidel Castros ishte më 19 prill 2016 gjatë mbylljes së kongresit të 7-të të Partisë Komuniste Kubane ku ai mbajti fjalimin e tij të fundit në moshën 89-vjeçare.

Kastro arriti t’i mbijetonte të gjitha atyre atentateve dhe të vdiste nga pleqëria në 25 nëntor 2016.

 

 

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu