Lajçak në takime me shtetet e BE-së që s’e njohin Kosovën, shqiptarët e “masakrojnë” me komente

0
Gjigandi

Emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar tri takime këtë të hënë me përfaqësuesit e shteteve të Spanjës, Sllovakisë dhe Qipros, shtete këto që se kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Me përfaqësuesit e këtyre shteteve, Laçak përmes disa cicërimave në Twitter ka njoftuar se ka diskutuar për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Lajçak  është takuar dje me Ministrin Spanjoll të Punëve të Jashtme, vend i cili nuk e ka njohur ende Kosovën shtet.  Në Twitter a shkuan.

“Me @jmalbares për ta përditësuar atë për gjendjen e takimeve  në Dialog. Ne kemi nevojë për progres të shpejtë drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në këtë moment kritik. Mirënjohës për Spanjën për mbështetjen e fortë ndaj Europës e përpjekjeve. Mirësi!

Union Contact

Por ndjekësit e   kanë masakruar emisarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ata I kërkojnë atij ti kërkojë  Spanjës  të njohë   Kosovën. Spanja  e justifiko këtë me faktin se  nuk ka njohur as  Katalonjën shtet. Shqiptarët në komente i kërkojnë emisarit të BE të jetë i paanshëm në dialog e që  BE të bëj që vendet që nuk e kanë njohur ende ta bëjnë këtë.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu