Kushtojini vëmendje sinjaleve që dërgon trupi/Simptomat e kancerit që duken si ftohje

0
Gjigandi

Gjatë periudhës kur temperatura ulet, shumë prej nesh do të përballen me një të ftohtë. Megjithatë, ekspertët thonë se ka raste kur simptomat duken si një ftohje dhe mund të tregojnë kancer.

Simptomat si kolla, teshtitja dhe rrjedhja e hundës mund të jenë thjesht një ftohje e zakonshme, por ka raste të tjera kur duhet të shihni një specialist.

Djersitje natën
Mjekët në organizatën bamirëse thanë se djersitjet e natës ose ethet e larta mund të shkaktohen nga infeksionet dhe sëmundjet virale. Kjo mund të përfshijë gripin, ftohjet dhe madje edhe Covid-in. Gjithashtu shpesh përjetohet nga gratë gjatë menopauzës. Megjithatë, ekspertët thonë se ka disa lloje kanceri që ju bëjnë të djersitni më shumë se zakonisht.
Kjo perfshin:

limfoma jo-Hodgkin
Limfoma Hodgkin
leucemia
kanceri i kockave
kanceri i mëlçisë
Ekspertët shtuan se njerëzit me kancer të avancuar të çdo lloji mund të përjetojnë gjithashtu djersitje.

Lodhje
Të gjithë ndihemi të lodhur herë pas here dhe kjo mund t’i atribuohet gjërave të ndryshme si ngjarje stresuese apo probleme me gjumin. Shumë njerëz do të ndihen të lodhur kur të kenë të ftohtë, pasi trupi juaj përpiqet të luftojë virusin. Hulumtimet kanë treguar se ne ndihemi më të përgjumur dhe të lodhur kur trupi ynë na thotë të pushojmë. “Por nëse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës ose, për asnjë arsye të dukshme, mund të jetë një shenjë se diçka nuk është në rregull, bisedoni me mjekun tuaj”, thanë ekspertët. Shifrat e NHS thonë se nëntë në dhjetë persona me kancer do të përjetojnë lodhje.

Union Contact

3. Dhimbjet

NHS thotë se dhimbjet e muskujve janë një simptomë e zakonshme e ftohjes së zakonshme. Ftohja zakonisht largohet vetvetiu, por në disa raste, dhimbja mund të jetë shenjë e kancerit. Ekspertët në Cancer Research UK thonë se sasia e dhimbjes që ndjeni do të ndryshojë dhe varet nga lloji i kancerit që keni. Disa lloje kanceri mund të përhapen në kocka dhe shumë njerëz thonë se ndihet si një pulsim.

4. Një zë i ngjirur

Një zë i ngjirur ose ngjirja e zërit mund të jetë e zakonshme me një të ftohtë. Por një zë i ngjirur që nuk largohet duhet të kontrollohet, thanë ekspertët. NHS deklaron se simptoma kryesore e kancerit të laringut është një zë i ngjirur që zgjat më shumë se tre javë. “Simptoma të tjera përfshijnë: ndryshime në zërin tuaj, dhimbje gjatë gëlltitjes ose vështirësi në gëlltitje”, thanë ata.

Ulçera
Mjekët në Cancer Research UK thonë se është normale që ulçerat e gojës (plagë të vogla) të shfaqen kur ndiheni pak të lodhur dhe ato zakonisht përmirësohen brenda dy javësh. Megjithatë, kjo mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të gojës.

Kollë e vazhdueshme
Një kollë është e zakonshme me ftohjen, por nëse nuk largohet brenda disa javësh, mund të jetë shenjë e kancerit të mushkërive, thonë ekspertët.

Ënjtje
NHS thotë se lloje të ndryshme infeksionesh mund të shkaktojnë gjëndra të fryra. Ekspertët e “Cancer Research UK” shtojnë se mund të jetë edhe një simptomë e sëmundjes. Mund të vëreni ënjtje në qafë ose sqetull, thanë ata.

Nëse jeni të shqetësuar për ndonjë nga këto simptoma, vizitoni mjekun tuaj për të adresuar çdo shqetësim që mund të keni në lidhje me shëndetin tuaj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu