Është kthyer në fiksimin e momentit të shumë femrave – presidenti Zelensky po komentohet si seks-…

0
Gjigandi

Presidenti i Ukrainës është bërë një seks-simbol në të gjithë botën, pasi iu kundërvu Vladimir Putinit kundër mosmarrëveshjeve.

Volodymyr Zelensky ka fituar një legjion fansash për pamjen e tij të bukur, teksa publiku u hutua nga deklaratat e tij drejtuar fuqive të huaja.

Ish-komediani i kthyer në politikan, i kthyer në lider lufte, u mbështet gjithashtu për guximin e tij në qëndrimin në Kiev për të ndihmuar forcat e tij të kundërshtojnë valët e sulmeve ruse.

Presidenti ka bërë një rrugë të gjatë në një hapësirë të shkurtër kohore, pasi ka qenë një aktor komedie përpara se të fitonte një fitore dërrmuese në zgjedhjet e Ukrainës të vitit 2019.

I vetmi rol i mëparshëm politik i Zelenskit ishte në shfaqjen televizive “Shërbëtori i Popullit” duke luajtur rolin e një mësuesi historie që zgjidhet pa dashje si president, pasi një video e personazhit të tij duke bërë një zhurmë kundër korrupsionit u bë virale.

Ai gjithashtu u shfaq në versionin ukrainas të “Dancing with the Stars” në vitin 2006, të cilin e fitoi bindshëm me pamjet mahnitëse që e shfaqnin atë duke vallëzuar me një kostum rozë me pantallona të ndezura.

Pavarësisht mungesës së përvojës dhe kohës në detyrë, ai ka dëshmuar një aftësi të mirë qeverisjeje gjatë pushtimit, duke vazhduar t’i rezistojë agresionit rus, pavarësisht se u pushtua masivisht.

Burrat dhe gratë shpejtuan ta komplimentonin liderin për pamjen e tij të bukur dhe thanë se kjo dhe guximi i tij ishin gjëja më tërheqëse e tij.

Një grua postoi në llogarinë e saj në Twitter këtë javë një status ku shkruante: “A jam unë e vetmja vajzë që dëshpërohem për Presidentin Zelensky? Pasioni i tij i patrembur është ‘shumë atraktiv'”.

Një tjetër shkroi në internet: “Më falni nëse kjo është e papërshtatshme, por. Nuk e kam vënë re kurrë më parë – Zelensky është tërheqës. Qëndrimi ndaj agresionit rus i nxjerr vërtet sytë”.

Një tjetër vazhdoi duke komentuar: “Nuk kam dashur ta përmend sepse nuk është e rëndësishme, por Zelensky duket ‘i nxehtë’ si ferr”. Ndërkohë një burrë postoi: “A është Volodymyr Zelensky disi seksi?”.

“Ai duket i përgjumur, por po shikon vendin e tij duke u shembur. Flini pak dhe zgjohuni pranë tij me trupin e tij kompakt dhe ata sy?”, ishte një tjetër koment ngacmues.

Një burrë tha: “Zelensky ishte tashmë lideri më seksi botëror (i afërt mes tij dhe [kryeministrit kanadez Justin] Trudeau). Por ky i fundit është jashtë top-listave tani”.

Dhe një tjetër shtoi: “Zelensky është shumë më seksi sesa Trudeau. Ai duhet të zërë vendin që i takon si ikona e seksit lider botëror”.

Zelensky, 44 vjeç, lindi në Kryvyi Rih, një qytet i madh në Ukrainën qendrore, nga prindër hebrenj përpara se të transferoheshin në Erdenet.

Ai priste të shkonte në Izrael për të studiuar pasi të kalonte provimet e tij, por babai i tij refuzoi ta linte të shkonte, në vend të kësaj e dërgoi për të studiuar drejtësi në Institutin Ekonomik Kryvyi Rih.

Në moshën 17-vjeçare ai filloi të merrej me komedi dhe iu bashkua shfaqjes ruse ‘KVN’ dhe fitoi Ligën Major të ‘KVN’-së në vitin 1997 dhe kaloi kohë nëpër vendet ish-sovjetike – përfshirë Rusinë – në turne.

Ai është i martuar me skenaristen Olena Zelenska, me të cilën ka dy fëmijë. Ai u zhvendos në film dhe televizion dhe luajti në “Love in the Big City”, dhe “Office Romance. Our Time”.

Por ai filloi të tregonte një interes për politikën që nga viti 2014 kur Ministria e Kulturës e Ukrainës sugjeroi se do të ndalonte artistët rusë nga vendi.

Në vitin 2015 ai luajti presidentin e vendit në serialin “Servant of the People”, i cili gjithashtu kritikoi korrupsionin në udhëheqje.

Zelensky mori pushtetin realisht në vitin 2019 pasi fitoi një fitore dërrmuese kundër Petro Poroshenkos, i cili tani është përfshirë në një seri skandalesh nga koha e tij në detyrë.

Ashtu si personazhi i tij, ai bëri një fushatë kundër korrupsionit dhe mundi presidentin pro-rus duke marrë 73 për qind të votave.

Poroshenko humbi ndaj yllit të televizionit në të gjitha rajonet e vendit, duke përfshirë në perëndim ku ai tradicionalisht gëzonte mbështetje të fortë.

Ishte një rezultat i jashtëzakonshëm i një fushate që filloi si një shaka, por që u ndikua nga votuesit e frustruar nga varfëria, korrupsioni dhe një luftë pesëvjeçare.

Në selinë e tij të fushatës, ndërsa dolën sondazhet e zgjedhjeve, Zelensky tha: “Nuk do t’ju zhgënjej kurrë. Ndërsa nuk jam ende zyrtarisht president, si qytetar i Ukrainës, mund t’u them të gjitha vendeve post-sovjetike: ‘Na shikoni! Çdo gjë është e mundur!'”.

Por, pavarësisht fitores së tij dërrmuese, mbeti e pasigurt mënyra sesi rusisht-folësi do të drejtonte Ukrainën dhe do të trajtonte kërcënimin e saj më të madh përtej kufirit nga Rusia dhe presidenti i saj.

Që nga marrja e pushtetit në vitin 2019, atij i është dashur të menaxhojë forcat që e tërheqin vendin e tij në drejtime drastike të ndryshme.

Nga njëra anë, Ukraina ka zhvilluar marrëdhënie me ShBA-në, NATO-n dhe BE-në. Nga ana tjetër, Rusia dhe Putini kanë qenë të dëshpëruar për ta ndaluar largimin e ish-shtetit sovjetik.

Gjatë gjithë kohës, ai ka kërkuar të mbajë të qetë bashkatdhetarët e tij dhe ka shfaqur lidership të matur në sfidën në rritje.

/abc24.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu