“E dashura ime është shtatzënë nga ish-i, por dëshiron që unë të jem babai”

0
Gjigandi

Një burrë ka rrëfyer për dilemën jetësore pas kërkesës së të dashurës së tij që ai të bëhet babai i fëmijës të cilin e ka me ish të dashurin.

E dashur psikologe: Më është kërkuar nga e dashura ime shtatzënë që ta regjistrojë fëmijën e saj në emrin tim, ndonëse unë nuk jam babai.

Unë jam 27 vjeç dhe e dua partneren time, e cili është 24.

Ne u takuam në internet, por ajo së fundmi zbuloi se ishte shtatzënë nga ish-i i saj.

Ne takohemi bashkë që tre muaj dhe barku i saj ka filluar të shfaqet.

Ajo thotë se prindërit e saj nuk do të pranojnë që ajo është shtatzënë pa mbështetje dhe ka pyetur nëse mund të bëhem babai.

Pyes veten se cilat janë implikimet për mua dhe fëmijën a do të kuptohet që unë nuk jam babai?

Përgjigjja e psikologes: Shumë burra kanë bërë ashtu siç ju kërkohet të bëni, por sekretet si kjo e kanë zakon të dalin në shesh. Është më mirë të jesh i sinqertë.

Prindërit e të dashurës suaj do të duhet ta pranojnë situatën ashtu siç është në të vërtetë.

Marrëdhënia është ende e re, ndaj merrni kohën tuaj.

Nëse dhe kur të jeni të sigurt se dëshironi të rritni këtë fëmijë, kjo do të ishte e mrekullueshme.

Por ju nuk do të keni të drejta prindërore dhe babai biologjik do të jetë përgjegjës financiarisht.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu