Dinozauri ‘më i madh’ në Evropë u gjet në Isle of Wight

0
10
Gjigandi

Mbetjet e dinozaurit më të madh të Evropës janë zbuluar në ishullin Wight.

Paleontologët në Universitetin e Southampton identifikuan mbetjet e grabitqarit, i cili ishte i gjatë më shumë se 10 metra dhe jetoi rreth 125 milionë vjet më parë.

Eshtrat parahistorike i përkisnin një dinosauri spinosaurid grabitqar me dy këmbë, me fytyrë krokodili, raporton bbc.

Studenti i doktoraturës Chris Barker, i cili udhëhoqi hulumtimin, tha se ishte një “kafshë e madhe”.

Mbetjet, të cilat përfshijnë rruaza të legenit dhe bishtit, u zbuluan në bregun jugperëndimor të Isle of Wight.

Grabitqari është quajtur “spinosauridi i shkëmbit të bardhë”, sipas shtresës gjeologjike në të cilën u gjetën mbetjet.

“Kjo ishte një kafshë e madhe, më e gjatë se 10 metra dhe ndoshta disa tonë në peshë”, tha Barker.

“Duke gjykuar nga disa dimensione, duket se përfaqëson një nga dinosaurët grabitqarë më të mëdhenj të gjetur ndonjëherë në Evropë – ndoshta edhe më i madhi i njohur ende

“, shtoi ai.

Ai do të kishte jetuar në fillim të një periudhe të rritjes së nivelit të detit dhe do të kishte përndjekur ujërat lagunore dhe rrafshnaltat në kërkim të ushqimit.

Bashkautori i hulumtimit, Darren Naish, tha se

“për shkak se dihet vetëm nga fragmente për momentin, ne nuk i kemi dhënë një emër zyrtar shkencor. Shpresojmë që mbetjet shtesë do të shfaqen me kalimin e kohës”.

Shumica e fosileve u gjetën nga gjuetari i dinosaurëve të Isle of Wight, Nick Chase, i cili vdiq pak para pandemisë COVID-19.

Jeremy Lockwood, një tjetër bashkautor i studimit dhe një student i doktoraturës në Universitetin e Portsmouth dhe Muzeut të Historisë Natyrore, tha se “

isha duke kërkuar për mbetjet e këtij dinosauri me Nick dhe gjeta një gungë legeni me tunele të mërzitur në të – secili rreth madhësisë së gishtit tim tregues. Ne mendojmë se ato u shkaktuan nga larvat që hanë kockat e një lloji të brumbullit pastrues. Është një mendim interesant që ky vrasës gjigant u bë një vakt për një mori insektesh”.

Zbulimi vjen pas punës së mëparshme mbi spinosauridet nga ekipi i Universitetit të Southampton, i cili publikoi një studim mbi zbulimin e dy specieve të reja në vitin 2021.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu