‘Postblloku’ i Milanit zbulon ‘bastin’ e vënë për titullin: Do të bëhem ‘djalli’ bjond

0
8
Gjigandi

Fikayo Tomori flet me entuziazëm për Milanin. Madje tregon edhe një anekdotë të këndshme: “Kam vënë bast me Bakayoko se do t’i lyeja flokët bjond si ai, nëse fitonim titullin, kështu që do të më duhet ta bëj edhe këtë”.

Jo më i miri i origjinalitetit, duhet thënë, por ka një efekt nëse mendojmë për llojin e personit që është Fik. Pamje rigoroze, gjithmonë shumë serioz, edhe pse gjatë festimeve të titullit ishte ndër më shpërthyesit.

Mbrojtësi vijon: “Kur mbërrita ishte Covid, ndaj pasioni i tifozëve ishte diçka e vështirë për t’u imagjinuar. Kisha dëgjuar nga ata që luanin në Itali se është çmenduri. Këtë sezon arrita ta jetoj plotësisht. Është e papërshkrueshme dhe, siç thonë, duhet ta shohësh, të jesh në të sepse, ka shumë pasion, aq shumë gëzim. Nuk do ta harroj kurrë”.

Më pas, disa pasazhe me një dedikim të vetëm. Për Maldini: “Në mars 2021, kur isha ende i huazuar, ne folëm për mënyrën se si ndihesha, çfarë mendonte ai se mund të përmirësoja. Unë isha ende i huazuar, kështu që tregoi interes për mua, duke më thënë se çfarë mund të përmirësoja”.

Për Ibrën: “Edhe në intervalin kundër Sassuolos ai vazhdoi të thoshte se nuk kishte mbaruar. Ne ishim në avantazh 3-0, por Ibra tha: “Kanë mbetur edhe 45 minuta. Nuk kemi bërë asgjë ende. Kështu ka qenë në gjashtë apo shtatë ndeshjet e fundit. Sa herë që fitonim, ai ruante përqendrimin e të gjithëve, vazhdonte të fliste në dhomat e zhveshjes, përpiqej të ishte pozitiv”.

Dhe së fundi për Leao: “Në stërvitje nuk do të mendonit se është aq elektrik sa në ndeshje. I pëlqen të bëjë shaka, bën shumë driblime, ju kapërcen një herë dhe dëshiron të kthehet tek ju. Por kur bëhet fjalë për të luajtur, është vendimtar për ekipin.

Që kur kam ardhur i them: Ti nuk e di sa i mirë je. Ai ka gjithçka si futbollist; i shpejtë, i fortë, mund të driblojë, mund të godasë me kokë, është i gjatë. I ka të gjitha. Ai ishte padyshim njeriu ynë i diferencës dhe e meritonte titullin e lojtarit më të mirë të sezonit për Serie A”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu