Britani/ Braktisi studimet dhe iku emigrant, i riu shqiptar dënohet me 12 muaj burg për trafik droge: Më detyruan

0
Gjigandi

Një 23-vjeçar shqiptar, i cili ishte arrestuar për trafik droge, është dënuar me 12 muaj burg në Britaninë e Madhe.

Mediat e huaja raportojnë se bëhet fjalë për shtetasi Renaldo Shyti, i cili thuhet se kryente rolin e transportuesit të drogës.

Shyti u kap nga policia teksa ishte ulur në një parkim makinash në Suffolk Retail Park më 8 tetor të këtij viti. Gjatë kontrollit të ushtruar, të riut shqiptar iu gjetën 22 doza kokaine në një çorapë në derën e shoferit.
Shyti i tha policisë gjatë arrestimit se; “Gjërat ishin mirë, pasi dikush më detyroi të bëj diçka.”.

Kur telefoni i tij u ekzaminua, u zbulua se përmbante kodet postare të vendeve ku ai do të dërgonte drogën.
Gjatë marrjes në pyetje nga policia, i riu tha se kishte qenë i pastrehë dhe i kishte kërkuar dikush që të dorëzonte sasinë e drogës, me qëllim shlyerjen e një borxhi prej 5 mijë paundësh.

Gjykata u njoh mes të tjerash dhe me faktin se i riu para se të vinte në Britani, kishte qenë duke vijuar studimet për laborant dentar në vendin tonë.

Union Contact

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu