Berisha nga Azerbajxhani: Vuçiç kërcënon Kosovën, ja synimi i tij

0
15
Gjigandi

Kreu i Rithemelimit, Sali Berisha ka marrë pjesë në Forumin e IX-të Global në Azerbaixhan.

Berisha tha se armatosja e Serbisë duhet të jetë shqetëuese, pasi Vuccicc pretendon gjerimin e Serbisë.

“Tre vite më parë, Vuçiç vizitoi veriun e Kosovës, tre ditë në çdo takim u shpreh haptas se Serbia do zgjerohet dhe do bëhet më e madhe. Millosheviç ishte lider i madh por kreu disa gabime, po ky president u betua para dy javësh para parlamentit duke u zotuar se do të mbronte sovranitetin e Serbisë përfshirë Kosovën.

Kjo do të thotë që konflikti të mbahet pezull, nëse qëndron kështu e mban konfliktin të vazhduar. Por nëse atje shkojnë armë ruse dhe kineze, në atë kohë që Serbia kërcënohet nga askushi, askush nuk e kërcënon serbinë sot, jam tërësisht i bindur, mendoj se kjo që po ndodh është shqetësuese”, tha Berisha.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu