Akullore me banane

………………………Përbërësit……………….

1- Banane sipas deshires ose numrit te personave nga nje banana per person

2- Festek ose bajam te grira sipas deshires

 

………………………Hapat………………………

1

Tanim edhe bananet nuk do ti hudhim posa ten a qendrojne me shume se dy dite ne frrigorifer.

2

Bananet I qerojme dhe grijme ne pjse me te vogla,fusim ne qese dhe veme ne ngrirje te thelle.

3

Pastaj kur te deshirojme te bejme akullorn,nxjerrim bananet 10 minuta me heret,te shkrihen vetem pak dhe I veme ne blender.

4

Pastaj pasi perziejme per pak minuta derisa masa me bananet te behet nje lloj pureje dhe pastaj vendosim ne ene te plastikes dhe veme ne ngrirje edhe per disa ore.

5

Pasi te servojme sipas dshires qesim festek ose bajame te grira persiper./Abc24.al

Kontrolloni gjithashtu

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje – Receta Gatimi

[ad_1]  Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem “tremben” nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *