Aktorja rrëfen traumat e kërcënimeve në rrjetet sociale: Ndihem sikur…

0
Gjigandi

Çdo mëngjes, Emily Atack ballafaqohet me foto të shumta ku meshkujt i dërgojnë në rrjetet sociale organin e tyre gjenital, bashkë me përshkrime të ndryshme. Disa prej tyre janë komike, ndërsa disa të tjera janë frikësuese. Një burrë, thotë ajo, “ka gjetur një mënyrë për të postuar video në rrjetin tim në Twitter ku ai masturbohet”.

Por ka edhe postime më të këqija, ku një burrë e ka kërcënuar me vrasje. “Ai shkroi në Twitterin tim se do më priste me thikë, do më pinte gjakun dhe më pas do më përdhunonte”, tregoi Emily. 33-vjeçarja, e cila është beqare dhe jeton në Londër pohon se ndihet e kërcënuar. “Kur jam në shtrat natën dhe dëgjoj ndonjë zë, tmerrohem. Ndihem fizikisht e kërcënuar. Njerëzit thonë: ‘bllokoji dhe fshiji”. OK, por ata mund të vijnë në derën time.”

Përveç kësaj, media sociale – ku ajo ka 1.8 milionë ndjekës në Instagram dhe gati 400,000 në Twitter. “Është një pjesë shumë reale e punës sime”, tha ajo. Aktorja dhe komediani, e cila luajti Charlotte në serialin kult ‘The Inbetweeners’ dhe ishte nënkampione në edicionin 2018 të ‘I’m A Celebrity… Get Me Out of Here!’, tani ka programin e saj ITV2, The Emily Atack Show, duke përzier skica me materiale nga shfaqjet e saj live të komedisë. Të thuash të heqësh dorë nga rrjetet sociale – ku ajo lidhet me fansat dhe shfaq punën e saj – për të shmangur ngacmimet “është si të thuhet se nuk mund të shkosh në shtëpi natën”, thotë ajo.

Pasi bota ‘ndali’ për shkak të pandemisë, aktorja u përball me një lumë mesazhesh të tilla. “Më bëri të ndihem dhjetë herë më i izoluar, e pambrojtur dhe e vetmuar. Sepse papritmas po shikoja përreth meje, duke menduar: ‘Nuk kam njeri që të më mbrojë këtu. Madje, nuk kam askënd për të qeshur me të.’ Më erdhi shumë keq për këtë. Sulmi më bëri të ndihesha “e vetmuar, e neveritshme, e turpëruar, e dhunuar. Ndihet si sulm seksual dhe mua më duket sikur po sulmohem seksualisht qindra herë në ditë”, tha ajo.

Grupi i fushatës “T’i japim fund dhunës kundër grave” raporton se një në pesë gra ka përjetuar ngacmime dhe abuzime në internet, ndërsa një raport i qershorit 2022 nga Komisioneri i Viktimave raportoi se një në katër gra ka përjetuar sulme të tilla ku i janë dërguar imazhe seksuale.

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu