Zelensky përgatit 1 milionë ushtarë për të rimarrë Ukrainën jugore

0
46
Gjigandi
Qeveria e Ukrainës dëshiron të rimarrë zonat bregdetare. Ukraina po mbledh një milion forca luftarake të pajisura me armë perëndimore për të rimarrë territoret jugore të pushtuara nga Rusia. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Mbrojtjes i Kievit, Oleksii Reznikov, në një intervistë për Sunday Times. Duke deklaruar se  presidenti Volodymyr Zelensky dha urdhër për zhvillimin e planeve për çlirimin e zonave bregdetare, të konsideruara jetike për vendin. “Ne e kuptojmë se është politikisht e nevojshme. Presidenti ka udhëzuar komandën e lartë për të zhvilluar planet dhe shtabi i përgjithshëm do të komunikojë atë që nevojitet,” shpjegoi Reznikov.

Zelensky: Autorët rusë të sulmit në Donetsk do të ndëshkohen

“Një sulm me raketa në qytetin Chasiv Yar në rajonin e Donetskut. Të gjithë ata që japin urdhra për bastisje të tilla, të gjithë ata që i kryejnë duke synuar qytetet tona, zonat e banuara, vrasin në mënyrë absolutisht të qëllimshme. Pas sulmeve të tilla, ata do të mund të thonë se nuk e dinë ose nuk e kanë kuptuar. Ndëshkimi është i pashmangshëm për çdo vrasës rus. Absolutisht të gjitha.” Kështu ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në një video-mesazh në rrjetet sociale. “Ashtu si nazistët – shton ai – dhe ata nuk duhet të presin që shteti i tyre t’i mbrojë ata. Rusia do të jetë e para që do t’i braktisë kur të ndryshojnë rrethanat politike”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu